Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

آیا نمک باعث بدتر شدن زخم معده میشود؟

آیا نمک باعث بدتر شدن زخم معده میشود؟

 

در پژوهشهای جدید مشخص شده است مصرف نمک زیاد فقط برای فشار خون تان بد نیست بلکه زخم معده را تحریک کرده و یا حتی خطر سرطان معده را نیز افزایش میدهد. نمک بر روی باکتریهایی به نام هلیکوباکتر پیلوری که عفونت معده ایجاد میکنند، تاثیری میگذارد که احتمالا به ضرر ما تمام میشود.

هلیکوباکتر پیلوری عامل اکثر موارد زخم معده و زخم دوازدهه (اثنی عشر) است و احتمال سرطان معده و نوعی سرطان لنفوم به نام MALT را بسیار افزایش میدهد.

دکتر اسکات مرل (Scott Merrell) و هنان گنژ (Hanan Gancz) و همکارانشان در دانشگاه علوم سلامت بتزدا (امریکا) بیان میدارند کسانی که در برنامه غذایی خود نمک زیادی مصرف میکنند، دچار بیماریهای شدیدتر معده میشوند.

هنگامی که این دانشمندان باکتری کشت شده هلیکوباکتر پیلوری را در معرض نمک قرار دادند، باکتری تحت استرس قرار گرفته و واکنش نشان داد. واکنش این باکتریها به نمک، بروز رفتار تهاجمی تر بود. این باکتریها در معرض نمک شروع به بهبود محیط زندگی خود کردند به نحوی که وضعیت معده را بدتر میکند.

هلیکوباکتر پیلوری که در معرض نمک قرار میگیرد، عملکرد ژنهای بیماری زای خود را افزایش میدهند. هر چه این ژنها فعال تر شوند، خطر آنها بیشتر میشود.

از این یافته ها چنین نتیجه گیری میشود که در صورتی که هلیکوباکتر پیلوری در معده داشته باشیم، کاهش مقدار نمک موجود در برنامه غذایی ما، احتمال زخم معده و شدت گرفتن بیماری معده را کاهش میدهد.

محققان میگویند قدم بعدی این است که در یابیم کدام ژنهای هلیکوباکتر پیلوری در این محیط زنده می مانند. اگر بتوانیم این ژنها را پیدا کنیم، میتوانیم داروهایی بسازیم که این ژنها را هدف قرار دهند.

پژوهشگران این مطالعه این یافته ها را در همایش سالانه  American Society for Microbiology در تورنتو گزارش کردند.

لاورنس سابرمن (Lawrence Saubermann) متخصص گوارش از دانشگاه راچستر نیویورک میگوید هلیکوباکتر پیلوری عفونت شایعی است. به دلایلی که هنوز مشخص نیست بیشتر کسانی که دچار عفونت هلیکوباکتر پیلوری میشوند          دچار زخم معده یا دوازدهه و یا سرطان ناشی از این عفونت نمیشوند. وی میگوید: هیچ کسی نمیتواند پیش بینی کند آیا این میکروب باعث بیماری شما میشود یا نه. بسیاری از کسانی که هلیکوباکتر پیلوری دارند هیچ مشکلی پیدا نمیکنند. این که چرا برخی افراد دچار عوارض ناشی از این عفونت معده میشوند مشخص نیست.

اگر علائم زخم معده را داشته باشید، آزمایش هایی برایتان تجویز میشود تا وجود این عفونت مشخص شود اما برای کسانی که علائمی ندارند آزمایشی صورت نمیگیرد. اگر عفونت تایید شود معمولا درمان آغاز میگردد. درمان به معنی مصرف حداقل دو آنتی بیوتیک قوی و داروی ضد اسید قوی به مدت زمان مشخص است.

یک نگرانی که در این زمینه وجود دارد این است که با درمان آنتی بیوتیک، گونه های هلیکوباکتر پیلوری مقاوم به آنتی بیوتیک ممکن است پدیدار شوند. به همین علت امید بر این است که محققان در یافتن علت بیماری زایی این باکتری و شرایط بیماری زایی آن موفق شوند تا بهتر و موثرتر بتوان از زخم معده، زخم دوازدهه و سرطان معده پیشگیری کرد.

 

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها