Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

آیا نوشابه و نوشیدنیهای گاز دار دیگر باعث زخم معده میشوند؟

آیا نوشابه و نوشیدنیهای گاز دار دیگر باعث زخم معده میشوند؟

همه ما میدانیم مصرف زیاد نوشیدنیهای گاز دار عادت خوبی نیست اما جنبه های مختلف آن را ممکن است نشناسیم. بسیاری از مردم زمانی که دچار زخم معده میشوند نوشابه را مسئول آن میدانند اما در واقع به نظر نمیرسد چنین چیزی صحت داشته باشد.

 

دکتر بهزاد رحمانی 

 

 

زخم معده در اثر از بین رفتن لایه مخاطی محافظت کننده از معده به وجود می آید. اگر این سد محافظتی که سطح داخلی معده را پوشانده است ضعیف شود، اسید به دیواره معده نفوذ میکند و زخم به وجود می آورد. شایعترین علت زخم معده، عفونت باکتریایی به نام هلیکوباکتر پیلوری است.

 پس از تشکیل زخم معده، هر چیزی که به افزایش اسید معده منجر شود علائم زخم معده را بدتر میکند و نوشابه و سایر نوشیدنیهای گازدار نیز از این جمله هستند. پس اگر زخم معده دارید نوشابه زخمتان را بدتر میکند.

 

آیا آب گازدار هم برای معده بد است؟

مردم برخی کشورها سالهاست که از آبهای گازدار برای برطرف کردن علائم معده شان استفاده میکنند. تحقیقات نشان داده اند مصرف آبهای گاز دار در برطرف کردن سوء هاضمه موثرتر از آب خالی عمل میکند.

رفلاکس معده با شکم خالی ممکن است بدتر شود. آب گازدار را بهتر است بین وعده های غذایی بخورید اما بهتر این است که تا حد ممکن از مصرف آن پرهیز شود. کسانی که زخم معده دارند باید از مصرف هر غذا یا نوشیدنی که باعث ناراحتی معده شان میشود از جمله نوشابه و نوشیدنیهای گازدار پرهیز کنند.

 

نوشابه و نوشیدنیهای گازدار چه تاثیری بر معده میگذارند؟

کسانی که زخم معده دارند باید از مصرف این نوشیدنیها پرهیز کنند چون بر اساس یک پژوهش بازبینی که در  سال 2015 در BioMed Research International منتشر شد، این نوشیدنیها حاوی ترکیباتی هستند که حتی اگر زخم معده هم ندارید نباید زیاد مصرف کنید. از جمله مهمترین این ترکیبات عبارتند از قند یا سایر شیرین کننده ها، کافئین، رنگ مصنوعی، مواد نگهدارنده و مواد طعم دهنده مانند اسید فسفریک.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای امریکان هشدار میدهد نوشیدنیهای شیرین شده با قند عامل اصلی مصرف قند بیش از حد نرمال در برنامه های غذایی مردم هستند. این نوشیدنیها منجر به پوسیدگی دندان، چاقی، دیابت نوع 2، بیماری قلبی، بیماری کبد، بیماریهای گوارشی و آرتروز میشوند.

 

نکات مهم در مورد نوشیدنیهای گازدار و زخم معده

هیچ چیزی وجود ندارد که خوردن آن باعث برطرف شدن زخم معده شود

مصرف نوشیدنیهای گازدار باعث بدتر شدن علائم زخم معده میشود

مصرف الکل باعث التهاب معده و به تاخیر افتادن بهبودی زخم معده میشود

مصرف آب ساده گزینه مطئنی است و در صورتی که آب گازدار مصرف میکنید بهتر است آب ساده را جایگزین آن کنید

اگر آب گازدار را برای برطرف شدن علائم رفلاکس معده مصرف میکنید، میتوانید خودتان در خانه با این دستور نوشیدنی مطمئن تری برای کاهش علائم معده درست کنید:

نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را به 120 سی سی آب اضافه کنید و جرعه جرعه بنوشید. جوش شیرین بی کربنات سدیم است و میتواند سد محافظتی معده را تقویت کند.

یادتان باشد در هر صورت اگر زخم معده دارید از نوشیدنیهای گازدار پرهیز کنید.

 

 

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها