Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

تاثیر چاقی بر زخم معده

تاثیر چاقی بر زخم معده

وزن اضافی با ناراحتی ها و مشکلات زیادی همراه است. یک گروه از مشکلات مربوط به اضافه وزن و چاقی، دل درد، نفخ، حالت تهوع، سوزش معده، اسهال و یبوست است. پژوهشهای علمی گزارشهای روز افزون ارتباط بین چاقی و ورم معده و زخم معده را نشان میدهند. در یک پژوهش بزرگ جدید که بر روی زخم معده و زخم دوازدهه صورت گرفت مشخص شد وزن اضافی فرد را در معرض زخم معده قرار میدهد.

چاقی چگونه احتمال زخم معده را افزایش میدهد؟

بر اساس پژوهشهای علمی، چند توضیح احتمالی برای ارتباط بین زخم معده و چاقی وجود دارد:

  • وزن اضافی التهاب در دستگاه گوارش را افزایش میدهد

در مورد نقش چاقی بر التهاب در بدن پژوهشهای علمی زیادی صورت گرفته است و مشخص شده است این التهاب عمومی باعث به وجود آمدن برخی بیماریها میشود. سلولهای چربی ذرات التهابی تولید میکنند. این ذرات التهابی در افرادی که چاق هستند خیلی بیشتر میشود. این مواد از طریق رگهای خونی به بخشهای مختلف بدن میروند و در نتیجه در تمامی بدن التهاب ایجاد میکنند. در پژوهشهای جدید تایید شده است که در سلولهایی که در دیواره دستگاه گوارش قرار دارند این التهاب دیده میشود. به دلیل تاثیر التهاب بر ضعیف شدن سلولهای معده و فراهم آمدن زمینه زخم معده، چاقی در ایجاد زخم معده اهمیت دارد.

 

  • باکتریهای دستگاه گوارش در کسانی که چاق هستند با کسانی که وزن نرمال دارند متفاوت است

برای درک اهمیت چاقی، ابتدا باید اهمیت باکتریهای دستگاه گوارش را بدانیم. میلیونها باکتری در دستگاه گوارش ما وجود دارند. این میکروارگانیسمها وجودشان برای حفظ سلامت دستگاه گوارش لازم است. مثلا وجود این میکروبهای دستگاه گوارش نه تنها به جذب مئاد مغذی کمک میکند بلکه از سلولهای دستگاه گوارش نیز محافظت کرده و به سلامت آنهاکمک میکنند.

با توجه به این موضوع، تفاوت باکتریهای بدن کسانی که اضافه وزن دارند با کسانی که وزن نرمال دارند حتما در سلامت دستگاه گوارش آنها هم تاثیر میگذارد. این تفاوت به نظر میرسد باعث ضعیفتر شدن ایمنی معده شده و سلولهای معده را در مقابل التهاب و زخم آسیب پذیر مینماید.

 

  • دیواره معده در کسانی که چاق هستند ممکن است نشت کند

علاوه بر مشکلاتی که پیشتر به آنها اشاره شد، برخی پژوهشها نشان میدهند ارتباطها و فضاهای طبیعی که بین سلولهای معده وجود دارد، در افراد چاق دچار اشکال میشود. این باعث میشود نفوذ سموم مضر، مواد محرک و باکتریها و میکروبهای مضر دیگر به دیواره معده آسانتر شود. این اتفاق زمینه را برای زخم معده فراهم می سازد.

 

اگر علائمی دارید که شما را نگران کرده است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود. اگر مشکلی وجود نداشته باشد خیالتان آسوده میشود و اگر مشکلی وجود داشته باشد با تشخیص زودهنگام آن با اقداماتی ساده جلوی عوارض و بدتر شدن وضعیت را میگیرید.

  

دکتر بهزاد رحمانی 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها