Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

چه غذاهایی علائم زخم معده را بدتر یا بهتر میکند؟

چه غذاهایی علائم زخم معده را بدتر یا بهتر میکند؟

یک رژیم غذایی ویژه زخم معده وجود ندارد و نمیتوان گفت چه چیزهایی بخورید که زخم معده تان خوب شود چون هیچ رژیم غذایی زخم معده را درمان نمیکند. اما مصرف برخی غذاها به بهبود علائم زخم معده یا جلوگیری از بدتر شدن آن کمک میکند و برخی غذاها ممکن است با ایجاد التهاب یا بیشتر شدن اسید معده، وضعیتتان را بدتر کند.

غذاهایی که به بهبود علائم زخم معده کمک میکنند

برنامه غذایی ضد التهابی میتواند به کاهش علائم التهاب و زخم معده کمک کند. رژیم غذایی خاصی برای این منظور نمیتوان گفت بلکه به طور کلی غذاهای گیاهی سرشار از آنتی اکسیدان مفید هستند. از طرفی باید از مصرف غذاهای فراوری شده و غذاهای حاوی چربیهای ناسالم و نمک یا شکر افزوده پرهیز شود. غذاهای پرفیبر با کاهش اسید معده به جلوگیری از ایجاد زخم معده کمک میکنند.

دو غذایی که به بهبود زخم معده کمک میکنند، بروکلی و ماست هستند.

 • بروکلی

بروکلی حاوی ماده شیمیایی به نام سولفورافان (sulforaphane) است که خاصیت ضد باکتری دارد. همچنین آنتی اکسیدانهایی دارد که به پیشگیری از سرطان کمک میکنند. به همین علت خوردن جوانه بروکلی میتواند به پیشگیری از التهاب معده یا کاهش آن و در نتیجه کاهش خطر سرطان معده کمک نماید.

پژوهشگران یک پژوهش که در سال 2009 منتشر شد دریافتند آن دسته از داوطلبان شرکت کننده در این تحقیقات که عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشتند و 70 گرم (بیش از نصف فنجان) جوانه بروکلی در روز مصرف کردند و به مدت هشت هفته این کار را ادامه دادند، عفونت و التهاب معده شان کمتر از گروه کنترل بود که بروکلی نخورده بودند.

 • پروبیوتیک

در سال 2006، یک گروه تحقیقاتی بررسی کردند آیا خوردن حدود دو فنجان ماست پروبیوتیک در روز پیش از مصرف ترکیبی از آنتی بیوتیکها، میتواند توانایی دارو در مقابله با عفونت هلیکوباکتر پیلوری مقاوم به دارو را افزایش دهد یا خیر. پس از چهار هفته محققان دریافتند آن دسته از افراد شرکت کننده در تحقیقات که ماست و آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند عفونتشان موثرتر از گروه دیگر که فقط آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند، برطرف شد.

این نتایج ممکن است از وجود باکتریهای مفید و فعال در ماست نشات گرفته باشد که به بهبود توانایی بدن در مقابله با عفونت کمک میکنند.

محققان دیگری نیز به نتایج مشابهی رسیدند و مقاله آنها در Applied and Environmental Microbiology منتشر شد. این محققان بیان میدارند: "در حال حاضر درمانهای هلیکوباکتر پیلوری مبتنی بر آنتی بیوتیک کافی یا رضایت بخش نیستند و موفق ترین درمانها میتوانند 75% تا 90% عفونت را ریشه کن کنند. اما مصرف پروبیوتیکها ممکن است ابزاری برای پیشگیری از این عفونت در آینده باشد."

این محققان میگویند یافته ها نشان میدهد مصرف مرتب پروبیوتیکها احتمال بیماری التهابی روده، اسهال و اختلالات گوارشی دیگر را تا حد قابل توجهی کاهش میدهد.

بیفیدوباکتر یا بیفیدوباکتریوم (Bifidobacterium) یک نوع پروبیوتیک است که در محصولات لبنی تخمیری به وفور استفاده میشود و یکی از گونه های مورد علاقه دانشمندان در تحقیقات است که به نظر میرسد از عفونتهای گوارشی پیشگیری مینماید. در پژوهشهای آزمایشگاهی، نحوه عملکرد بیفیدوباکتر در مقابل هلیکوباکتر پیلوری مشخص شده است.

این دانشمندان نمونه هایی از مدفوع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند را جمع آوری کرده و گونه های مختلف بیفیدوباکتر را در مقابل هلیکوباکتر پیلوری آزمایش کردند. بیفیدوباکتری بیفیدوم CECT 7366 یکی از این گونه ها بود که مشخص شد در شرایط مشخص آزمایشگاهی میتواند تقریبا 95%  جلوی عفونت هلیکوباکتر پیلوری را بگیرد. همچنین عملکرد این باکتری مفید در موشها نیز بررسی شد. پس از سه هفته موشهایی که با پروبیوتیک درمان شده بودند تا حد قابل توجهی زخم گوارشی کمتری نسبت به موشهای گروه کنترل که پروبیوتیک دریافت نکرده بودند، داشتند. لازم به ذکر است که مصرف پروبیوتیک هیچ بیماری یا عارضه جدی در حیوانات آزمایشگاهی سالم و ضعیف، به وجود نیاورد.

غذاهای دیگری مانند میسو، کیمچی، تمپه، کومبوچا و ساوِرکراوت که حاوی باکتریهای مفید پروبیوتیک هستند نیز برای سلامت دستگاه گوارش سودمند می باشند و باعث عملکرد بهتر درمان زخم معده میشوند.

 

برای جلوگیری از التهاب و ورم معده چه چیزهایی بخوریم؟

چای سبز و میوه ها و سبزیجات تازه میتوانند به جلوگیری از التهاب در بدن کمک کنند. این منابع سرشار از آنتی اکسیدان با کاهش ترکیبات ناپایداری به نام رادیکالهای آزاد در بدن، به جلوگیری از آسیب سلولی کمک میکنند. غذاهایی که ممکن است بتوانند جلوی رشد هلیکوباکتر پیلوری در معده را بگیرند و التهاب معده را کاهش دهنده عبارتند از:

 • گل کلم، کلم، ترب، تربچه و سایر سبزیجات خانواده Brassica
 • انواع میوه های خانواده توت مانند توت فرنگی، تمشک، زرشک، توت ها و بلوبری
 • زردچوبه
 • کسانی که التهاب یا زخم معده دارند از چه غذاهایی باید پرهیز کنند؟

  غذاهایی که علائم زخم معده را بدتر میکند عبارتند از:

  • غذاهای ادویه دار و تند
  • الکل
  • غذاهای اسیدی
  • غذاهای سرخ شده

  گاهی اوقات یک ماده آلرژی زا هم باعث تحریک التهاب میشود. در چنین مواردی توصیه میشود اگر به چیزی مشکوک هستید که برایتان آلرژی ایجاد کرده، مدتی آن را از غذای خود حذف کنید تا ببینید چه نتیجه ای به دنبال دارد.

  غذاهای زیر خطر التهاب و زخم معده را بیشتر میکنند:

  • گوشت قرمز
  • گوشتهای فراوری شده مانند سوسیس و کالباس
  • غذاهای دودی، نمک سود شده، شورها و ترشی ها
  • غذاهای پر نمک
  • غذاهای چرب
  • الکل

  پژوهشها نشان داده اند که غذاهای چرب و پرنمک باعث تغییر دیواره معده میشوند. خوردن زیاد غذاهای پر نمک سلولهای داخل معده را تغییر میدهد و باعث میشود معده بیشتر مستعد عفونت هلیکوباکتر پیلوری شود.

  مصرف زیاد الکل نیز در بروز التهاب معده و تشدید علائم زخم معده نقش دارد. الکل باعث فرسایش دیواره معده میشود.

   

 • دکتر بهزاد رحمانی 
دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها