Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

درمان فیستول مقعد

درمان فیستول مقعد

درمان فیستول مقعد

معمولا برای درمان فیستول مقعدی باید عمل جراحی صورت بگیرد چون معمولا فیستول خود به خود خوب نمیشود. چند روش مختلف برای درمان فیستول مقعدی وجود دارد.

بهترین روش درمان برای شما بستگی به موقعیت فیستول و تکی یا منشعب بودن کانال در جهات مختلف، دارد.

 

 

عمل جراحی درمان فیستول معمولا با بیهوشی انجام میشود اما لازم نیست شب را در بیمارستان بمانید مگر این که شرایط خاصی دشته باشید.

هدف از جراحی فیستول مقعدی، بهبود فیستول و جلوگیری از صدمه دیدن عضله های منقبض شونده مقعد است. عضله های منقبض شونده مقعد یا اسفنکتر، عضله هایی حلقوی هستند که مقعد را باز و بسته میکنند. اگر این عضله حلقوی صدمه ببیند ممکن است دچار بی اختیاری مدفوع شوید.

روشهای جراحی درمان فیستول مقعدی

  • فیستولوتومی fistulotomy

فیستولوتومی رایجترین عمل جراحی فیستول مقعد است . در این عمل جراحی، کل طول فیستول برش میخ.رد تا باز شود و با بافت جوشگاه (اسکار) مسطح ترمیم شود.

فیستولوتومی موثرترین درمان بیشتر انواع فیستول است. با این حال معمولا تنها برای فیستولهایی این روش مناسب است که از بخش زیادی از عضله های منقبض شونده مقعد نمیگذرند چرا که در این صورت خطر بی اختیاری مدفوع کمتر است.

اگر لازم باش جراح بخش کوچکی از عضله منقبض شونده مقعد را در حین جراحی، ببرد تلاش میکند تا احتمال بی اختیاری مدفوع به حداقل برسد.

در مواردی که خطر بی اختیاری مدفوع زیاد است روش دیگری به جای فیستولوتومی توصیه میشود.

  • تکنیکهای ستون

اگر فیستول از بخش زیادی از عضله مقعد عبور میکند، جراح ممکن است جایگذاری ستون (seton) را توصیه نماید. ستون یک تکه نخ جراحی است که به مدت چند هفته باید در کانال فیستول بماند تا آن را باز نگه دارد. این باعث میشود مواد داخل فیستول تخلیه شود و فیستول بهبود یابد و از طرفی نیاز به بریدن عضلات منقبض شونده مقعد برطرف میشود.

استفاده از ستون های شل، امکان تخلیه فیستول را فراهم می آورد اما آن را معالجه نمیکند. برای معالجه فیستول، ستون های سفت تر برای بریدن تدریجی فیستول استفاده میشوند. این روش ممکن است به چند عمل نیاز داشته باشد. همچنین ممکن است دکتر پیشنهاد کند چند عمل فیستولوتومی انجام بدهید. در طی هر مرتبه عمل، با دقت بخش کوچکی از فیستول بریده میشود. همچنین ممکن است ترجیح داده شود از روش دیگری برای درمان فیستول استفاده کنید.

  • روش فلپ پیشرفته

روش فلپ پیشرفته (advancement flap procedure) ممکن است در مواردی که فیستول از عضله منقبض شونده مقعد عبور کرده و فیستولوتومی خطر بی اختیاری مدفوع را در بر دارد، استفاده شود.

در این روش فیستول برش میخورد و سوراخ در محلی که فیستول وارد روده بزرگ میشود، با یک فلپ (زبانه) بافتی که از داخل راست روده گرفته شده است پوشانده میشود. راست روده آخرین بخش روده بزرگ است.

احتمال موفقیت این عمل کمتر از فیستولوتومی است اما از نیاز به بریدن عضله های حلقوی مقعد جلوگیری میشود.

 

  • عمل لیفت فیستول

روش لیفت LIFT مخفف عبارت بستن مسیر فیستول در فضای بین اسفنکتری (The ligation of the intersphincteric fistula tract) می باشد. این روش برای فیستولهایی استفاده میشود که در عضله اسفنکتر (منقبض شونده) قرار دارند و فیستولوتومی خطر بی اختیاری مدفوع را به دنبال دارد.

در عمل لیفت فیستول، برشی در پوست بالای فیستول ایجاد میشود و عضله های منقبض شونده از هم جدا میشوند. سپس هر دو سر فیستول بسته و مهر و موم میشود و برش میخورد. این عمل نتایج امیدوار کننده ای تا کنون نشان داده است اما تنها چند سال است که انجام میشود و تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود در کوتاه مدت و بلند مدت چگونه عمل میکند.

 

  • ابلیشن آندوسکوپی

در این روش آندوسکوپ (لوله باریک حاوی دوربین در سر آن) وارد فیستول میشود. سپس الکترودی از داخل آن عبور داده میشود تا برای برای بستن فیستول استفاده شود. ابلیشن آندوسکوپی نتیجه خوبی دارد و نگرانی جدی در مورد ایمنی آن وجود ندارد.

 

  • عمل فیستول با لیزر

در لیزر درمانی فیستول، از پرتوهای لیزر برای بستن فیستول استفاده میشود. هنوز تردیدهایی در مورد کارایی این روش وجود دارد اما هیچ نگرانی مهمی در زمینه ایمنی آن وجود ندارد.

 

  • چسب فیبرین

درمان فیستول با چسب فیبرین در حال حاضر تنها روش غیر جراحی درمان فیستول مقعد است. در این روش جراح چسبی به داخل فیستول تزریق میکند . اگر چه این روش جراحی نیست اما تحت بیهوشی صورت میگیرد. چسب به بسته شدن فیستول و التیام آن کمک میکند.

به طور کلی این روش برای فیستولهای ساده کمتر از فیستولوتومی موثر است و ممکن است نتایج آن دوام زیادی نداشته باشد اما برای فیستولهایی که از عضله های اسفنکتر عبور میکنند میتواند گزینه مفیدی باشد چون نیازی به بریدن نیست.

 

  • پلاگ بیوپروستتیک (زیست پروتز)

یکی دیگر از روشهای درمان فیستول، جایگذاری پلاگ بیوپروستتیک یا زیست پروتز است. این پروتز مخروطی شکل از بافت حیوانی ساخته شده است و برای مسدودکردن سوراخ داخلی فیستول به کار میرودد. کارایی این روش در بستن فیستول مقعد مناسب است و هیچ نگرانی جدی در مورد ایمنی آن وجود ندارد.

 

عوارض و خطرات احتمالی عمل جراحی فیستول مقعد چیست؟

این درمان همانند هر جراحی دیگری خطراتی میتواند داشته باشد. خطرات اصلی شامل موارد زیر است:

عفونت- ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک (چرک خشک کن) برایتان تجویز شود. در موارد شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

بازگشت فیستول- گاهی فیستول ممکن است علیرغم جراحی، برگردد.

بی اختیاری مدفوع- این  خطر در بیشتر انواع درمان فیستول وجود دارد اما به ندرت بی اختیاری مدفوع شدید است . با این حال جراح تمام تلاش خود را میکند که از روشی استفاده کند که احتمال این عارضه به حداقل برسد.

میزان ریسک بستگی به محل فیستول و روش درمان دارد. در مورد جوانب مختلف درمان فیستول با پزشک خود صحبت کنید. 

 

 

 

 

دکتر بهزاد رحمانی  

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها