Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی توراکس
جراح عمومی 

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

معایب و مزایای جراحی برداشتن سینه در مقایسه با برداشتن یک چهارم سینه

معایب و مزایای جراحی برداشتن سینه در مقایسه با برداشتن یک چهارم سینه

 

درمان سرطان پستان

در لامپِکتومی (به آن جراحی برداشتن توده نیز گفته میشود) در واقع یک چهارم پستان برداشته میشود و در ماستِکتومی (به آن جراحی برداشتن سینه نیز گفته میشود) در واقع تمامی بافت پستان برداشته میشود. هر دو روش برای درمان سرطان پستان انجام میشوند و هر دو موثر هستند اما هر یک در شرایط خاصی گزینه بهتری است و معایب و مزایای خاص خود را دارد.

در جراحی برداشتن لامپکتومی (lumpectomy)، به طور کلی پستان حفظ میشود اما در ماستکتومی کل سینه برداشته میشود. پزشک برای شما مشخص میکند کدام روش بهتر است. محل تومور و مرحله سرطان عوامل مهمی هستند که در تعیین یکی از این دو روش نقش دارند. همچنین مشخصه های بیمار مانند اندازه پستان در تعیین روش جراحی اهمیت دارد.

 

جراحی برداشتن تمام سینه یا یک چهارم آن؟

لامپکتومی: در این عمل جراحی، توده سرطانی برداشته میشود در حالی که سینه حفظ میشود. در لامپکتومی تلاش میشود سینه شکل طبیعی خود را حفظ کند. در این عمل جراحی پزشک تومور و بافتهای اطراف آن را که احتمالا تحت تاثیر قرار گرفته اند، برمیدارد. نامهای دیگر مرتبط با لامپکتومی عبارتند از بیوپسی و جراحی با حفظ پستان.

پس از این عمل جراحی سینه، پزشک باید اطمینان حاصل کند همه بافتهای سرطانی برداشته شده اند. اگر چنین باشد، لامپکتومی موفقیت آمیز تلقی میشود. اگر نه، پزشک ممکن است بافتهای بیشتری بردارد. در موارد شدیدتر سرطان، لامپکتومی مناسب نیست.

پس از لامپکتومی، برای جلوگیری از بازگشت سرطان و تخریب هر گونه سلول باقی مانده باید پرتو درمانی (رادیوتراپی) انجام دهید.

جراحی برداشتن توده سرطانی با حفظ سینه برای بیمارانی توصیه میشود که به نوع کم تهاجمی تر سرطان مبتلا هستند. اگر سرطان به تمامی سینه گسترش یافته باشد یا تومور خیلی بزرگ باشد ممکن است جراحی برداشتن کل سینه، توصیه شود.

 

 

ماستکتومی: در ماستکتومی با برداشتن تمامی سینه، سرطان درمان میشود. به طور کلی 5 نوع ماستکتومی وجود دارد که به صورت زیر است.

ماستکتومی ساده- در این روش پزشک تمامی بافت پستان را برمیدارد اما غدد لنفاوی زیر بغل یا عضله سینه که در پشت پستان قرار دارد دست نخورده می ماند. ماستکتومی ساده برای پیشگیری از عود سرطان سینه انجام میشود.

ماستکتومی رادیکال تعدیل شده- در این روش ماستکتومی، تمامی بافت پستان و برخی از غدد لنفاوی برداشته میشوند. اما هیچ عضله ای از سینه برداشته نمیشود. پزشک این نوع ماستکتومی را برای بررسی غدد لنفاوی انجام میدهد و مشخص میکند آیا سرطان به نواحی فراتر از پستان گسترش یافته است یا نه.

ماستکتومی رادیکال- در این روش که نوع تهاجمی ماستکتومی است، تمامی بافت پستان، غدده لنفاوی زیر بغل و عضلات سینه برداشته میشوند. تنها در صورتی این کار انجام میشود که سرطان به عضله های سینه گسترش یافته باشد.

ماستکتومی ناقص- در این روش پزشک بخشی از پستان را که تحت تاثیر سرطان قرار گرفته به اضافه بافتهای اطراف آن، برمیدارد. در این روش بیشتر از لامپکتومی بافت برداشته میشود.

ماستکتومی زیر جلدی- این روش که به آن ماستکتومی با حفظ نوک سینه نیز گفته میشود، تمامی بافت پستان برداشته میشود اما نوک سینه حفظ میگردد.

 

معایب و مزایای لامپکتومی و ماسکتومی

لامپکتومی و ماستکتومی هر دو درمانهایی موثر برای سینه هستند. تحقیقات نشان میدهند تفاوتی در نرخ بقای بیماران در این دو روش وجود ندارد اگر چه احتمال بازگشت سرطان در بیماران لامپکتومی کمی بیشتر است.

تفاوت اصلی این دو روش جراحی سینه آسودگی خاطر و احتمال عوارض است.

فواید لامپکتومی

لامپکتومی روشی کم تهاجمی تر از ماستکتومی است. در این عمل جراحی بر بافتهای آلوده تمرکز میشود و تلاش میشود شکل طبیعی پستان حفظ شود. در بسیاری از موارد بیمار لامپکتومی در همان روز میتواند مرخص شود و به خانه برگردد.

خطرات و عوارض لامپکتومی

در لامپکتومی خطر عود سرطان بیشتر است. اگر سرطان پس از لامپکتومی بازگشت، باید عمل جراحی مجدد انجام شود. افرادی که لامپکتومی انجام میدهند معمولا باید پرتو درمانی نیز انجام بدهند تا تمامی بقایای سرطان از بین برود. ممکن است لازم باشد 5 روز در هفته به مدت هفت هفته پرتو درمانی داشته باشید.

عوارض منفی پرتو درمانی عبارتند از:

 • آسیب دیدن بافتهای مجاور
 • خستگی
 • درد سینه
 • کاهش تعداد گلبولهای سفید خون

واکنشهای پوستی مانند قرمزی، خارش یا زخم

فواید ماستکتومی

ماستکومی از بابت درمان سرطان بیشتر خاطر را آسوده میکند. با برداشتن تمامی پستان، احتمال عود سرطان کمتر میشود و خطر نیاز به جراحی مجدد کاهش می یابد.

علاوه بر این، افرادی که ماستکتومی انجام داده اند معمولا نیازی به پرتو درمانی ندارند و نیاز نیست عوارض آن را متحمل شوند.

خطرات و عوارض ماستکتومی

ماستکتومی تهاجمی تر از لامپکتومی است و بیمار باید مدت بیشتری در بیمارستان بماند. مدت زمان ریکاوری و التیام بافتها نیز طولانی تر است. همچنین عوارض بیشتری ممکن است رخ بدهد که عبارتند از:

 • درد
 • حساسیت به لمس یا فشار
 • تورم
 • بی حسی در سینه یا زیر بغل
 • محدودیت حرکت در این بخش
 • درد عصب
 • تجمع خون در محل جراحی

در ماستکتومی ، سینه برای همیشه برداشته میشود بنابراین ممکن است در بیمار تاثیر روانی بدی بر جای بگذارد. بسیاری از زنان پس از ماستکتومی میخواهند بازسازی سینه انجام دهند که طول دوره بهبودی و هزینه عمل را بیشتر میکند.

 

جراحی برداشتن کل سینه برای من بهتر است یا برداشتن بخشی از سینه؟

تعیین روش عمل جراحی تصمیم بسیار مهمی است. حتما پیش از تصمیم گیری تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید و معایب و مزایای هر روش را با پزشک صحبت کنید. از سوال پرسیدن یا تحقیق کردن در این باره نترسید. این تصمیم تاثیر مهمی بر زندگی شما خواهد داشت بنابراین نقش فعالی در درمان خود داشته باشید. بهترین روش درمانی بر اساس شرایط صورت میگیرد بنابراین در مورد شرایط خود نیز اطلاعات کافی دریافت کنید.

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها