Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

پروبیوتیک در درمان اسهال ناشی از شیمی درمانی

پروبیوتیک در درمان اسهال ناشی از شیمی درمانی

داروهای شیمی درمانی به سلولهایی حمله میکند که به سرعت تقسیم میشوند به همین علت سلولهای سرطانی که به سرعت تقسیم و تکثیر میشوند از بین میروند. اما در عین حال برخی از سلولهای سالم بدن از جمله دستگاه گوارش نیز تحت تاثیر قرار میگیرند. پروبیوتیک مکملی است که میزان باکتریهای مفید دستگاه گوارش را افزایش میدهد. این میتواند به برطرف شدن برخی از عوارض شیمی درمانی کمک کند، اما یادتان باشد که شیمی درمانی سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده است.

 

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها (Probiotics) ارگانیسمهای زنده ای هستند که به حفظ سلامت بدن کمک میکنند. اکثر مکملهای پروبیوتیک حاوی باکتریهای مفید مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس هستند اگر چه مخمرهایی مانند ساکارومایسس سرویزیه (Saccharomyces cerevisiae) نیز پروبیوتیک محسوب میشوند. با این که باکتریهایی که در مکملهای پروبیوتیک مورد استفاده قرار میگیرند ممکن است با باکتریهای طبیعی دستگاه گوارش متفاوت باشند اما به اندازه ای که همان فواید را داشته باشند، شباهت دارند.

پروبیوتیک و شیمی درمانی

شیمی درمانی اغلب سلولهایی را که سطح داخلی دستگاه گوارش را میپوشانند از بین میبرد. این آسیب باعث التهاب، درد و اسهال میشود چرا که روده دیگر نمیتواند مواد مغذی را به شکل موثری جذب کند. باکتریهای پروبیوتیک به تجزیه و هضم غذا کمک کرده و میتوانند در التیام سلولهای روده موثر باشند. محققان در مقاله ای در Journal of Parenteral and Enteral Nutrition در سال 2009 گزارش کردند که پروبیوتیکها اسهال مربوط به شیمی درمانی را در بیماران سرطان پستان، برطرف میکنند.

 

عوارض احتمالی پروبیوتیک در بیماران شیمی درمانی

اگر چه پروبیوتیک میتواند به برطرف شدن برخی عوارض شیمی درمانی مانند اسهال کمک کند اما باید بدانید مصرف آن در طول شیمی درمانی خطراتی نیز میتواند به دنبال داشته باشد. شیمی درمانی سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند چرا که به مغز استخوان که در آنجا سلولهای ایمنی ساخته میشوند، آسیب میرساند. اگر چه باکتریهای موجود در مکملهای پروبیوتیک در حالت عادی عفونت ایجاد نمیکنند اما در صورتی که سیستم ایمنی تان ضعیف باشد، ممکن است باکتریها به بخشهای دیگر بدن گسترش یافته و منجر به عفونت خون یا قلب شوند. این یافته در مقاله ای در سال 2003 در Clinical Infectious Diseases به چاپ رسید.

مصرف پروبیوتیک برای درمان اسهال شیمی درمانی رویکرد جدیدی برای حل این مشکل است و تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص کند کدام گونه باکتری برای این منظور بهتر است. از آنجایی که بهرحال در این دوران مصرف مکمل پروبیوتیک میتواند عوارض و خطراتی داشته باشد، حتما پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

 دکتر بهزاد رحمانی 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها