Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

سینه قیفی شکل چه مشکلاتی برای سلامتی ایجاد میکند؟

سینه قیفی شکل چه مشکلاتی برای سلامتی ایجاد میکند؟

تغییرات  مادرزادی قفسه سینه شایعترین نوع بدشکلی قفسه سینه است که تقریبا یک نفر از هر 150-1000 کودکی که متولد میشوند اتفاق می افتد و شیوع آن در پسرها سه برابر دخترهاست. تغییرات مادرزادی قفسه سینه دو نوع پکتوس کاریناتوم و پکتوس اکسکاواتوم دارد که در بین مردم به ترتیب به عنوان سینه کبوتری و سینه قیفی شکل شناخته میشود. در سینه قیفی شکل یا پکتوس اکسکاواتوم، سینه شکل مقعر و فرورفته دارد. این وضعیت 5 تا 6 برابر شایعتر از پکتوس کاریناتوم (سینه کبوتری) است.

شکل- پکتوس کاریناتومی یا سینه کبوتری

علت دقیق سینه قیفی شکل مشخص نیست اما نظریه ها حول عدم تعادل و فزونی رشد ناحیه دنده ای غضروفی (costochondral) می باشد. در یک پژوهش مشخص شد بیمارانی که سینه قیفی شکل نامتقارن دارند، در سمت فرورفتگی بیشتر قفسه سینه، دنده های کوتاهتری دارند.

تا 43 درصد از بیماران پکتوس اکسکاواتوم سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. این آمار نشان میدهد این بیماری میتواند وراثتی چند فاکتوری باشد و ژنهایی که مسبب آن میشوند، هنوز شناخته نشده اند. بیماری سینه قیفی شکل میتواند با اسکولیوز (کجی ستون فقرات) و اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان (Marfan syndrome)، سندرم اهلر دانلُس (Ehlers-Danlos syndrome) و سندرم نونان (Noonan syndrome) همراه باشد.

سینه قیفی شکل یک عارضه جدی علاوه بر مشکل زیبایی که به وجود می آورد، به دنبال دارد. این وضعیت میتواند باعث تحت فشار قرار گرفتن قلب و اختلال در سیستم قلبی تنفسی شود. در بین بیمارانی که با پکتوس متولد میشوند اغلب متوجه رشد و پیشروی حائز اهمیت تغییر شکل قفسه سینه در دوران رشد سریع نوجوانی میشوند. این ممکن است با شروع یا تشدید علائم همراه باشد.

 

شکل- تحت فشار قرار داشتن بطن راست به علت پکتوس اِکسکاواتوم

 

فرو رفتگی سینه معمولا پایین جناغ سینه و فرو رفتگی غضروفهای چهارم تا هفتم دنده را در بر میگیرد. درجات مختلف چرخش و عدم تقارن نیز ممکن است دیده شود.

علائم ممکن است به صورت زیر باشد:

کاهش بنیه

عدم تناسب شدت نفس نفس زدن با شدت فعالیت

درد سینه در هنگام ورزش و غیر از مواقع فعالیت

خستگی پیشرونده

تپش قلب و تند بودن ضربان قلب

خس خس در هنگام فعالیت یا ورزش

عفونتهای تنفسی مکرر

سنکوپ یا علائم پیش از سنکوپ

محدود شدن قفسه سینه و کاهش حجم توراسیک در این علائم نقش دارند. تحت فشار قرار داشتن قلب میتواند منجر به کاهش برون ده قلب یا حجم ضربه ای (stroke volume) شود. منظور از برون ده قلب مقدار خونی است که در هر ضربان از بطن چپ پمپ میشود.

مشکلات روانشناختی – اجتماعی مربوط به احساس فرد نسبت به بدن خود نیز موضوع کم اهمیتی نیست به خصوص در نوجوانان و جوانان. اهمیت نگرانی های زیبایی و اعتماد به نفس و تاثیر آن بر زندگی افراد را نباید دست کم گرفت.

 

ارزیابی سینه قیفی شکل

برای معاینه و ارزیابی باید علائم فرد در نظر گرفته شوند. سی تی اسکن بدون ماده حاجب از سینه برای مشاهده سه بعدی میزان و نحوه تغییر شکل غضروف و استخوان سینه باید انجم شود. ام آر ای اگر چه مشکل تشعشع پرتوی ایکس را ندارد اما جزئیات استخوان در سی تی اسکن بهتر دیده میشود.

شاخص شدت هالر Haller  باید با اندازه گیری پهنای داخلی سینه در پایین ترین سطح نقص پکتوس اکسکاواتوم محاسبه شود و بر فاصله جلو تا عقب (بین سطح عقبی جناغ سینه و سطح جلویی ستون فقرات) در پایین ترین سطح نقص، تقسیم شود.

شکل- نحوه اندازه گیری بر اساس شاخص هالر (زاویه نگاه به قفسه سینه از بالا است بنابراین انحنای بالای تصویر در واقع جلوی قفسه سینه را نشان میدهد)

متوسط شاخص هالر محاسبه شده در افراد سالم 2.25 است و شاخص بزرگتر از 3.25 به این معنی است که تغییر شکل قفسه سینه ( سینه قیفی شکل) شدید است.

با الکتروکاردیوگراف (نوار قلبی) میتوان آریتمی (نامنظم بودن ضربان قلب) را مشخص کرد. اکوکاردیوگرافی قلب از سینه (ترانس توراسیک) یا از مری (ترانس ازوفاژیال) میتواند در بررسی شدت فشار بر دهلیز راست و بطن راست سودمند باشد و همچنین وجود افتادگی دریچه میترال را نشان بدهد.

بررسی آئورت و ریشه آئورت باید در افرادی که مشکوک به سندرم مارفان هستند یا سندرم مارفان آنها تایید شده است یا سایر سندرمهای بافت همبند دارند ، انجام شود.

تصویر برداری اکوکاردیوگرافی پیش و پس از عمل بهبود قابل توجهی در خروجی بطن راست بیماران و اصلاح فشار بر قلب را نشان داده است.

آزمایشهای حجم استاتیک ریه در نشان دادن عملکرد ریه تحت فشار، نسبت به آزمایشهای دینامیک حساسیت کمتری دارند اما ممکن است کاهش ظرفیت حیاتی با فشار (forced vital capacity) و حداکثر حجم تنفس ارادی (maximal ventilatory volume) را نشان بدهند.

تست های ورزش قلبی – تنفسی (CPET) ابزار مهمی در ارزیابی شدت و تاثیر پکتوس اکسکاواتوم بر بیمار هستند. این تستها را میتوان به کار برد تا مشخص شود پکتوس اکسکاواتوم چقدر بر توانایی انتقال اکسیژن و استفاده از آن، تاثیر گذاشته است.

شکل- عکس پرتوی ایکس سینه پس از جایگذاری سه میله برای پشتیبانی جناغ سینه و دنده ها و غضروفها در بیماری که سینه قیفی شکل دارد (شاخص هالر در این بیمار 4.05 بود)

 

اصلاح سینه قیفی شکل با عمل جراحی

بیشتر بیماران در صورتی که دو مورد از معیارهای زیر را داشته باشند، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند:

  • تغییر شکل شدید بر اساس شاخص هالر (بزرگتر از 3.25)
  • شواهد ناتوانی قلبی – تنفسی

کاهش حداکثر اکسیژن مصرفی هوازی

بیماری تحدیدی ریه

تحت فشار بودن سمت راست قلب که در اکوی قلب یا عکس برداری از سینه مشخص شده است

جا به جایی قلب به سمت چپ

  • علائم نقص شدید
  • اختلال شدید در زیبایی بدن یا تصویر فرد نسبت به بدن خود

 

عمل جراحی باز قفسه سینه (روش راویج)

اصلاح قفسه سینه با عمل جراحی روش راویج (Ravitch) در سال 1949 معرفی شد. در این روش مقدار کمی از غضروف برداشته میشود، سپس یک استرات (داربست) فلزی جایگذاری میشود تا به مدت شش الی دوازده ماه جناغ سینه را پشتیبانی کند. این عمل نتایج عالی به دنبال دارد و ناخوشی پس از عمل در آن کم است. عمل جراحی قفسه سینه به روش راویج برای افرادی که ترکیبی از اکسکاواتوم و کاریناتوم دارند، عدم تقارن شدید قفسه سینه دارند یا نقص گسترده ای در غضروفها و دنده های بالایی دارند، ایده ال است.

عمل جراحی قفسه سینه کم تهاجمی تر

در رویکرد کم تهاجمی تر که توسط دونالد ناس (Donald Nuss) در سال 1998 توصیف شد، یک میله مقعر ساب ترنال (substernal) پشت جناغ قرار میگیرد و سپس به حالت محدب برگردانده میشود تا جناغ سینه را بلند و برامده کند. این میله دو تا سه سال همان جا می ماند تا جناغ سینه و غضروفها و دنده ها با موقعیت جدید شکل بگیرند.

مزیت این روش در این است که برش کوچکتری در پوست ایجاد میشود و استخوان و غضروف بریده نمیشوند. از نظر زیبایی این روش در بیش از 85% بیماران نتیجه عالی در بر دارد. در برخی موارد میزان بیشتر عوارض و درد بیشتر پس از عمل گزارش شده است. روی هم رفته هر دو رویکرد جراحی نتیجه عالی برای بیمار دارند.

شکل- قفسه سینه پیش از ترمیم سینه قیفی شکل

 

 

شکل- قفسه سینه پس از ترمیم سینه قیفی شکل با عمل جراحی

 

 

ایمپلنت های سیلیکونی نیز برای اصلاح زیبایی سینه قیفی شکل استفاده میشوند اما در حقیقت خود بدشکلی قفسه سینه اصلاح نمیشود. این گزینه برای افراد بزرگسال که نقص آنها جزئی است و مشکلی برای سلامتی شان ایجاد نمیکند، مناسب می باشد

برچسب ها: سینه کفتری
دسته ها: مقاله ها

دیدگاه های بازدیدکنندگان

محمد افتری 24 مرداد 1400 - 01:18

سلام دکتر ما دوقلوییم ۱۸سال سن ما هست
ما وسط سینمون داخل رفته بعضی از دکترا گفتن چیزه مادر زادگی درست نمیشه میخواستم بپرسم آیا راه حلی هست ک جراحی بشه آرزوم شد ی تیشرت فیت بپوشم

محمدرضا 19 تیر 1400 - 02:39

سلام دکترباعرض احترام و خسته نباشید من 19سالمه سینه راستم کمی اومده جلو کلینیک امیدم رفتم تو تهران گفت مشکلی ندارم ولی من میخواستم سینم زیبابشه معمولاتیشرت جذب نمیتونم بپوشم ورنج میبرم باعمل میشه درستش کرد؟

مریم 16 خرداد 1400 - 16:07

سلام پسرم ۲۰ سالش وقفسه سینه ش قیفی وبرامدگی ولی هیچ مشکلی نداره فعلن ولی خیلی نگرانم که اینده ایا مشکل ساز وایا لازم بع عمل هست وهزینه عمل ممنون

بیتا 22 اردیبهشت 1400 - 02:08

سلام من یک دختر سه ساله دارم که دارای فرورفتگی قفسه سینه هست.این قضیه خیلی نگرانم کرده.می خواستم بپرسمبدون جراحی وبا ورزش میشه این مشکل حل بشه؟

حمید 17 اردیبهشت 1400 - 03:18

سلام اقای دکتر برای عمل فرورفتگی قفسه سینه ایا جای عمل (بخیه) میمونه؟

باغبان 08 فروردین 1400 - 13:50

سلام آقای دکتر وقت بخیر
آیا در بیمارستان خصوصی بهمن یا بیمارستانی بجز عرفان عمل پکتوس را انجام می دهید.

موسوی 09 اسفند 1399 - 00:11

سلام دکتر میگم بیمه طلایی فرهنگیان طرف قرار داد شما هست؟؟

سبحان خواجویی 11 بهمن 1399 - 18:08

با سلام ۱۵ سالمه یکی دوساله که قفسه سینه حالت تورفتی داره میخواستم ببینم برای درمان توی استان کرمان میتونم اقدام کنم باید پیش کدوم متخصص برم ؟؟

جواد 05 بهمن 1399 - 14:01

سلام میشه بعد از عمل قفسه سینه کبوتری ورزش بدنسازی رو انجام داد

سعید 03 بهمن 1399 - 23:17

اگه میخواید هزینه عملتون کم بشه برید بیمارستان امام خمینی تهران بخش توراکس البته هزینه من تو ارزونی ۱۰ میلیون تومن شد .

سجاد 26 دی 1399 - 17:10

سلام دکتر سینه بنده قیفی شکل هست میخوام عمل کنم واسه زیبایی ولی به شدت کم خونی دارم میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد؟؟

دکتر بهزاد رحمانی 22 دی 1399 - 15:46

در پاسخ به سورنا پاکنام :هزینه عمل با توجه به وسعت عمل و محل جراحی متغیر است همچنین تعرفه در بیمارستانهای خصوصی و دولتی متفاوت
بنابر این جهت اطلاع از هزینه های این جراحی فقط با تلفنهای مطب تماس گرفته شود
09120768267 و یا 66429612

سورنا پاکنام 20 دی 1399 - 16:59

سلام اقای دکتر .همه هزینه ی عمل رو گفتن و شما جوابشونو ندادین میشه به طور تقریبی هزینه ی عمل رو بگید؟ ممنون میشم

سجادموسوی 28 آذر 1399 - 21:41

سلام دکتر من 18 سالمه تازه در باشگاه متوجه شدم سینه ام قیفی شکله رو اعتماد به نفسم تاثیر گذاشته و آزارم میده میخوام عمل کنم هزینه اش چقد میشه؟ و آیا به نظرتون با این شرایط باشگاه برم بدنم بد فرم میشه ؟

سید اشرف حبیبی 21 آبان 1399 - 20:59

سلام خسته نباشید ببخشید دکتر رحمانی من یه پسر سه ماهه دارم تازه متوجه شدم قفسه سینه اش گودی شده لطف کنید راهنمایی کنید چکار کنیم باتشکر

محمدرضا گلزار 07 مهر 1399 - 22:38

سلام آقای هاشمی دکتر پس تمریناتی که باید براکمک کردن فرع رفتن سینه چراورزشی نیست به نظره من باید ورزش می راستین براین کار

نجار 30 مرداد 1399 - 17:13

سلام آقای دکتر. ببخشید همسر من قفسه سینه قیفی شکل داره. میخواستم بدونم‌چقد احتمال داره بچه ماهم دچار این عارضه بشه و ایا پیش از بارداری یا در طول بارداری کاری میشه برای پیشگیری انجام داد؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

میلاد فولادی 13 مرداد 1399 - 12:41

سلام اقای دکتر خوب هستین ببخشید من 26سالمه مادزادی قفسه سینه ام فرو رفتگی داشته و هیچ مشکل تنفسی ندارم ولی بخاطر زیبای میخواستم عمل کنم ولی نمیدونم هزینه اش حدودا چقدره اگه لطف کنین بگید حدودا چقدر هزینه بر میداره ممنون میشم

رضادهنوی 10 مرداد 1399 - 18:28

سلام اقای دکترمیخواستم درمشهدهم امکان عمل سینه قیفی شکل وجوددارد اگرهست به کدام مرکزمراجعه کنم

عبدالرسول ذاکری 16 تیر 1399 - 06:14

سلام جناب آقای دکتر رحمانی من مشکل فرو رفتگی سینه دارم میشه لطف کنید و بفرمایید که هزینه عملش چند است و خطری نداره من شدیداً اعتماد به نفسم را ازدست داده ام و دوست داردم هر چه زود تر بهبود پیدا کنم شانزده ساله هستم

محمد خانی 15 خرداد 1399 - 01:41

سلام من طرف چپ قفسه سینه م برآمدگی داره و قسمت راستم درحین فعالیت کاری یا ورزشی درد می کنه واگه سرما بهش بزنه بازم به درد میاد لطفا بفرمایید که این درمان می شود

میلادتوانا 11 خرداد 1399 - 14:19

سلام اقای دکتر خسته نباشید.من قفسه سینه چپم جلوتر از راستمه و سینه چپم مقداری از سینه راستم بزرگتر هستش.فضای خالی بین سینه هام در وسط نیست و به سمت چپ نزدیک تره.17سالمه تا به حال به پزشک مراجعه نکردم و هیچ مشکلی ندارم.ایا نیاز به مراجعه دارم?

یونس محمدی 09 اردیبهشت 1399 - 02:58

دکتر جان این تابستونم جراحی می کنید با وجود کورنا در بیمارستان عرفان؟

علی رحمانی 01 اردیبهشت 1399 - 20:18

سلام دکتر جان هزینه جرای به روش ناس یا راویچ چقدر هست؟بعد ایا با وجود بیماری کورنا در این تابستونم هنوز در بیمارستان عرقان جراحی میکنید؟

زهرا احمدی 18 فروردین 1399 - 04:16

سلام اقای دکتر من برادرم سینه اش کفتریه دکتر بهش گفته چون سبنش کوچیکه قلبش هر چه گشاد تر شه ممکنه ک بمیره واینکه عملش را گفته پنجاه پنجاه است ایا صحت دارد حرف ایشون؟

رضایی 09 فروردین 1399 - 19:53

سلام و خدا قوت
من مشکلی که دارم برجستگی زیر گلو(زیر گلو و بالا قفسه سینمه)هستش و این برجستگی روی استخونه
آیا راهی هست که برطرف شه مثلا عمل جراحی و غیره؟؟؟و هزینه عمل جراحی چقد میشه؟؟؟
ممنون میشم پاسخگو باشید

ثمین حیدری 28 اسفند 1398 - 12:20

سلام اقای دکتر
من 22 سالمه ،فرم قفسه سینم برامده هست ..تا الان مشکلی برام ایجاد نکرده ولی از نظر ظاهری خیلی اذیتم میکنه ..میخواستم بدونم جز ورزش راه درمان دیگه ای نداره ؟؟ مثلا بریس یا هرچیزی که یه فشار طولانی مدت ایجاد کنه که به فرم طبیعی برگرده.

علی 28 بهمن 1398 - 20:19

تاثیر پکتوس اکسکاواتوم در زندگی من بیشتر از اینکه اختلالی در تنفس یا عملکرد قلبم ایجاد کرده باشد؛ باعث کاهش شدید اعتماد به نفس و حتی خجالت کشیدن از اون بوده. خیلی دوست دارم یکروز به روش Nuss این جراحی رو انجام بدم و برای همیشه با این فرورفتگی خدافظی کنم. :)

سروش 25 بهمن 1398 - 13:00

سلام آقای دکتر
وقتتون بخیر
من از دوازده سیزده سالگی متوجه شدم سمت چپ قفسه سینه م فرو رفتگی داره ، همون موقع ها یه وقتایی یه درد ‌کوچیک میگرفت دقت نمیکردم
احساس میکردم بعضی وقتا قلبم تو معده م میزنه ، و قدرت نبض رو متوجه میشدم.
الان که بیست و سه سالمه احساس میکنم بعضی مواقع تپش قلب و تنگی نفس میگیرم ، البته از قبل داشتم ولی خسته م کرده ، موقعی هم که نفس عمیق میکشم اون قسمت درد کوچیک میگیره.
چند روز پیش با خودم گفتم نکنه قلبم مشکل داشته باشه ، رفتم اکو و نوار قلب و آزمایش خون دادم همه چی اوکی بود و ef قلبم ۵۰ بود که فوق تخصص قلب که اکو میکرد گفت قلبت مشکلی نداره.
البته این قضیه روی اعتماد به نفسم هم تاثیر گذاشته.
به نظرتون مشکلاتی که عرض کردم به اون فرو رفتگی ربط داره؟
و اگه جراحی کنم ، میتونم بعد یه مدت کار های روز مره و ورزش های وزنه ای رو انجام بدم؟
ممنون از شما آقای دکتر

سلیمانی 23 بهمن 1398 - 14:51

سلام دکتر .من ۲۶ سالمه و قفسه سینم ب حالت فرو رفته اس.مشکل تنفسی زیاد ندارم.اما میخام ک ب حالت طبیعی باشن.آیا با عمل میشه ؟ هزینه چقدره؟ ممنون.

محمد حمیدانی نژاد 20 بهمن 1398 - 14:48

سلام من ۳۵ سالمه قفسه سینم انگار شکستگی داره پستانهام مساوی نیستن
میتونم عمل کنم؟؟؟ هزینه عمل چقدره؟؟؟

دکتر بهزاد رحمانی 19 بهمن 1398 - 00:07

سلام
میتونید عمل کنید
٣ ماه بعد میتونید ورزش کنید

دانیال خانی 17 بهمن 1398 - 12:34

سلام
وقتتون بخیر،من16سالمه و سینه ام از سمت راست فرورفتگی داره میخواستم بدونم عمل کنم عوارض داره و بعد عمل میتونم ورزش کنم

دکتر بهزاد رحمانی 10 بهمن 1398 - 13:35

در پاسخ به ده :
برای قضاوت زود است
یک سالگی حتما به مطب مراجعه کنید

دخ 09 بهمن 1398 - 02:30

سلام
آقای دکتر خسته نباشید
بچه که به دنیا آمد یکی دوروز اول سینه اش به جلو آمده بود ولی بعد از یکی دوروز سینه اش قیفی شکل شده است
میخواستم ببینم مشکل خواصی وجود دارد یا باید تهد نظر پزشک قرار گیرد کمی هم مشکل ریه داره و و چند روزی هست که تو دستگاه هست.

دکتر بهزاد رحمانی 07 بهمن 1398 - 13:48

در پاسخ به آقای مرتضی مرتضوی :
سلام
با عمل بهتر میشوید
ریسک عمل قابل قبول است

مرتضي مرتضوي 06 بهمن 1398 - 13:28

سلام خسته نباشيد
دكتر جان من ٢٤ سالمه و قفسه ي سينم خيلي فرو رفته و اعتماد به نفسم شديدا پايينه توي اين مورد و هم حجم تنفسيم كمه و هم تپش قلب دارم
ميخواستم بدونم ايا اين مشكل با عمل رفع ميشه؟ از عملش يكم ميترسم اين عمل چقد ميتونه خطرناك باشه ؟

دکتر بهزاد رحمانی 26 دی 1398 - 13:53

در پاسخ به آقای پوریا:
نقاحت جراحی 10 روز است 2 ماه پس از جراحی می توانید ورزش کنید

پوریا 15 دی 1398 - 14:33

سلام وقتتون بخیر.من ۳۰ سالمه و مشکل سینه کبوتری دارم و از طرفی هم دنده های ۶ به بعد تو رفتگی دارن که باعث فشار به پرده جنب و درد میشه میخواستم عمل کنم ولی گفتن که عوارض شدیدی داره عمل جراحی و باید ۳ الی ۴ ماه ستراحت مطلق بشی درسته ؟ میخواستم بدونم طول دوره درمان چقدره و اینکه بعد از عمل جراحی میتونم ورزشم رو ادامه بدم؟

دکتر بهزاد رحمانی 18 آذر 1398 - 21:16

در پاسخ به آقای :آذری نسب
سلام
روش ناس بهترین انتخاب نیست بلکه باید روش های مختلف را سنجید و برای هر بیمار بهترین را انتخاب کرد

یونس آذری نسب 06 آذر 1398 - 23:15

سلام دکتر جان،من ۱۸ سالمه،و از لحاظ تنفس اذیت هستم،بیماری قفسه سینه قیفی شکل دارم و قصد دارم برای اصلاح ظاهر جراحی کنم چون از لحاظ اعتماد به نفس شدیدا مشکل پیدا کردم،می خواستم بپرسم امکانات جراحی به روش ناس در ایران هست و ایا خودتون شخص من رو با روش ناس میتونید جراحی کنید؟

دکتر بهزاد رحمانی 14 آبان 1398 - 22:23

سلام
تغیرات مادرزادی قفسه صدری در صورتی که نیاز به درمان از نظر ظاهر و یا اصلاح از نظر فشار بر قلب و ریه داشته باشد تنها درمان جراحی و ترجیحا قبل از ۵ سالگی است

محسن رحیمی نیت 14 آبان 1398 - 19:56

سلام خسته نباشین من یک پسر سه ساله دارم که فرورفتگی سینه داره میخواستم ببینم باجراحی خوب میشه یانیازی به جراحی نیست بافزیوتوراپی میشه جلوی بیشتر شدنشوگرفت وباعث بهبودش شد

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها