Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

چگونه خطر سرطان روده را کم کنیم؟

چگونه خطر سرطان روده را کم کنیم؟

سرطان روده بزرگ (کلون colon) یکی از سرطانهای شایع در سرتاسر دنیاست. اگر چه این سرطان شایع است اما میتوانید خطر آن را کم کنید. در اینجا 6 راه کاهش احتمال سرطان روده را میشناسید.

  • غربالگری سرطان روده انجام دهید. غربالگری به آزمایشهایی گفته میشود که به دنبال شناسایی سرطان یا وضعیتهای پیش سرطانی پیش از بروز علائم آن، هستند. غربالگری سرطان کلورکتال (روده بزرگ و راست روده) اغلب اولین زایده های ایجاد شده در روده یا راست روده را که شناسایی میکند. به این زایده ها که احتمال سرطانی شدن دارند، پولیپ میگویند. پولیپ را میتوان بدون عمل جراحی، با کلونوسکوپی برداشت پیش از این که به سرطان تبدیل شوند. آزمایشهای غربالگری میتوانند سرطان روده را که تازه تشکیل شده است، تشخیص دهند. سرطان روده اگر زود تشخیص داده شود بسیار ساده و موفقیت آمیز، درمان میشود. جامعه سرطان امریکا توصیه میکند افرادی که خطر سرطان روده در آنها متوسط است، از سن 5 سالگی غربالگری روده را شروع کنند. برای افردی که در خطر بیشتری قرار دارند غربالگری از سن پایینتری شروع میشود.
  • مقدار زیادی سبزی و صیفی جات، میوه و غلات کامل (تصفیه نشده) مصرف کنید. برنامه غذایی مملو از میوه ها و سبزیجات و غلات سبوس دار، خطر سرطان روده بزرگ و راست روده را کاهش میدهد. مصرف گوشت قرمز را کم کنید و گوشتهای فراوری شده مثل ژامبون، سوسیس و کالباس را محدود کنید.
  • به صورت منظم ورزش کنید. اگر تحرک زیادی نداشته باشید احتمال ابتلا به سرطان روده یا راست روده در شما بیشتر است. با افزایش فعالیت بدنی و تحرک، خطر سرطان روده را کمتر میکنید.
  • مراقب وزن خود باشید. اضافه وزن و چاقی خطر سرطان روده و مرگ ناشی از سرطان را بالا میبرد. هر چه غذاهای سالمتری بخورید و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید، بهتر میتوانید وزنتان را کنترل کنید.
  • سیگار نکشید. افرادی که سالهاست سیگار میکشند یا سایر دخانیات را استعمال میکنند، بیشتر دچار سرطان روده و مرگ ناشی از سرطان روده میشوند. اگر سیگاری هستید و میخواهید ترک کنید، از گروههای حمایتی کمک بگیرید تا موفق شوید.
  • مصرف الکل را محدود کنید. مصرف الکل با افزایش احتمال سرطان کلورکتال، ارتباط دارد.

تحقیقات نشان میدهند عادات مربوط به غذا، وزن و تحرک با احتمال سرطان روده بزرگ و راست روده ارتباط دارند و این ارتباط در این نوع سرطان قوی تر از سرطانهای دیگر است. تغییر سبک زندگی و برگزیدن روشهای سالم زندگی ممکن است سخت باشد اما با انجام تدریجی آن میتوانید خطر بسیاری از سرطانهای دیگر را نیز کاهش دهید و مشکلات جدی مثل بیماریهای قلبی عروقی و دیابت را از خود دور کنید.

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه های بازدیدکنندگان

مریلا کرمی 17 آبان 1398 - 20:53

بسیار مطالب مفید و ارزنده ای بود

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها