Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

انواع تومور غده تیموس

انواع تومور غده تیموس

سرطان غده تایموسthymus  (که به آن غده تیموس هم میگویند)، نادر است. بیشتر سرطانهای تیموس تایموما (thymomas) هستند. نوع نادرتر سرطان تیموس، تایمیک کارسینوما نام دارد.

 

غده تیموس

غده تیموس در سینه بین ریه ها قرار دارد. غده (gland) به عضوی گفته میشود که موادی مانند هورمون را در بدن تولید و آزاد میکند. غده تیموس در ساخت نوعی از گلبولهای سفید خون که لنفوسیتهای تی نام دارند، دخیل است. این گلبولهای سفید بخشی از سیستم ایمنی و مبارزه با عفونت هستند.

90 نفر از هر 100 تومور تیموس در جلوی سینه قرار دارند اما در موارد نادر ممکن است در گردن تشکیل شود. تایمیک کارسینوما و تایموما در افراد بین 50 تا 60 سال بیشترین شیوع را دارد اما کودکان و سالمندان نیز ممکن است گرفتار این بیماری شوند.

 

انواع تومورهای غده تیموس

تایمیک کارسینوما و تایموما سرطانهای سلولهایی هستند که غده تیموس را میپوشاند (سلولهای اپی تلیال).

تایموما

تایموما رفتارهای مختلفی از خود نشان میدهد. برخی از آنها بسیار کند رشد میکنند در حالی که برخی دیگر سریعتر رشد کرده و به ریه ها گسترش می یابند یا ریه ها را میپوشانند. گسترش آنها به نواحی دیگر بدن بسیار غیر معمول است. علت بروز تایموما همانند بسیاری از سرطانهای دیگر، مشخص نیست. برخی افرادی که تایموما دارند، مشکل دیگری هم دارند که بر سیستم ایمنی آنها تاثیر میگذارد.

حدود 30 نفر از هر 100 فردی که تایموما دارد (30%) ، وضعیت دیگری به نام میاستنی گراویس را نیز تجربه میکند که یک بیماری خود ایمنی است. تایموما با بیماریهای خود ایمنی دیگری مانند لوپوس و آرتروز روماتیسمی نیز ارتباط دارد. تایموما با مشکلات خونی مانند کم خونی پرنیشیوز ( pernicious anaemia) ، هیپوگاماگلوبینمی و آپلازی گلبولهای قرمز نیز ارتباط دارد.

 

تایمیک کارسینوما

تایمیک کارسینوما که به آن کارسینوم تیمیک هم میگویند، نوع بسیار نادرتر سرطان تیموس است. این تومورها سریعتر رشد میکنند و احتمال گسترش آنها به بخشهای دیگر بدن بیشتر است. به همین رو درمان قطعی آن نیز دشوارتر خواهد بود.

در این نوع سرطان تیموس احتمال بیماری خود ایمنی خیلی کمتر از تایموما است.

 

علائم و نشانه های تومور غده تیموس

درد سینه

سرفه هایی که برطرف نمیشوند

نفس های کوتاه

سختی بلع

کلفت شدن و گرفتگی صدا

کاهش اشتها

تیموس نزدیک به بزرگ سیاهرگ زبرین (superior vena cava) قرار دارد. این سیاهرگ خون را به قلب میرساند. تومور تیموس ممکن است این رگ خونی را تحت فشار قرار داده و باعث سندرم بزرگ سیاهرگ زبرین شود که علائم آن به صورت زیر است:

ورم صورت، سینه و بالای گردن

سردرد

احساس سرگیجه یا سبکی سر

گاهی اوقات تومورهای غده تیموس علائمی ایجاد نمیکنند. ممکن است این تومورها تصادفی شناسایی شوند.

 

درمان سرطان غده تیموس

رایجترین روشهای درمان عبارتند از عمل جراحی، پرتو درمانی (رادیوتراپی) و شیمی درمانی. ممکن است به یک یا چند مورد از این درمانها نیاز داشته باشید. بیشتر افرادی که تایمومایشان قابل عمل جراحی است، با عمل جراحی تنها یا عمل و پرتو درمانی علاج می یابند.

دکتر بهزاد رحمانی 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها