Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

غده تیموس و سرطانهای غده تیموس

غده تیموس و سرطانهای غده تیموس

دستگاه لنفاوی از رگهای باریکی تشکیل شده است که به همه جای بدن منشعب میشوند. این رگها لنف را در خود انتقال میدهند. لنف ماده بی رنگی است که مواد زاید را دور کرده و نوعی از گلبولهای سفید به نام لنفوسیتها ( لنفوسایت ها lymphocytes) را جا به جا میکند. لنفوسیتها در سرتاسر بدن با میکروبها مبارزه میکنند.

  • لنفوسیتهای بی (B-lymphocytes) آنتی بادیهایی تولید میکنند که با باکتریها مقابله میکند. این لنفوسیتها را سلولهای بی نیز می نامند.
  • لنفوسیتهای تی (T-lymphocytes) سلولهای بیگانه را نابود کرده و سلولهای بی را به ساخت آنتی بادی ترغیب میکنند. به این سلولها، سلولهای تی هم میگویند.

در اوایل زندگی غده تیموس (تایموس thymus ) در رشد و بلوغ گلبولهای سفید به خصوص لنفوسیتهای تی دخیر است لنفوسیتهای تی در نهایت به غدد لنفاوی و سرتاسر بدن میروند. در بزرگسالی، غده تیموس کاملا کوچک شده و اغلب با چربی جایگزین میشود.

در دستگاه لنفاوی، چند ساختار دیگر نیز وجود دارد:

غدد لنفاوی: اندامهای کوچک لوبیایی شکل هستند که مایع لنف را تصفیه میکنند. غدد لنفاوی به صورت دسته ای در گردن، زیر بغل، شکم، لگن و کشاله ران وجود دارند. هنگامی که باکتریها وارد غده لنفاوی میشوند، ورم میکند.

طحال: طحال لنفوسیت تولید کرده و خون را تصفیه میکند.

لوزه ها: لوزه ها در گلو جای دارند.

 

تایمیک کارسینوما و تایموما

سرطان زمانی شروع میشود که سلولهای سالم تغییر کرده و رشدشان خارج از کنترل میشود و توده ای به نام تومور را تشکیل میدهند. تومور ممکن است خوش خیم یا سرطانی باشد. تومورهای سرطانی بدخیم هستند یعنی میتوانند رشد کنند و به بخشهای دیگر بدن گسترش یابند. تومور خوش خیم به این معنی است که توده رشد میکند اما گسترش نمی یابد.

تیموس حاوی دو نوع سلول است:

  • سلولهای اپی تلیال- سلولهای اپی تلیال تیموس سطح داخلی تیموس را میپوشانند. تایمیک کارسینوما (کارسینوم تیمیک) و تایموما (تیموما) از همین جا شروع میشوند.
  • لنفوسیتها- اگر لنفوسیتها سرطانی شوند سرطان لنفوم ایجاد میکنند. سرطان لنفوم دو نوع هاچکین و غیر هاچکین دارد.

در موارد نادر نوعی تومور به نام تومور نورواندوکرین نیز ممکن است در تیموس ایجاد شود که قبلا به آن تومور کارسینوئید گفته میشد.

تایموما معمولا کند رشد مینماید. گاهی اوقات ممکن است به لایه پوشاننده ریه که به آن پلورا (pleura) گفته میشود گسترش یابد. در موارد کمتر شایع ممکن است به بخشهای دیگر بدن گسترش پیدا کند.

تایمیک کارسینوما نیز در تیموس شروع میشود . احتمال گسترش آن به پلوراو بخشهای دیگر بدن بیشتر است آن

. درمان تایمیک کارسینوما نیز دشوارتر است.

حدود 30 درصد از افرادی که تومور تیموس دارند، وضعیتی به نام میاستنی گراویس نیز دارند. این وضعیت یک اختلال خود ایمنی حاصل از حمله آنتی بادیها یا سلولهای تی به سلولها، مولکولها یا بافتهای بدن است. علامت اصلی آن ضعف نوسان دار در عضله های مختلف است. این بیماری ممکن است در هر عضله ای که تحت کنترل ارادی قرار دارد مانند عضله هایی که حرکات چشم، جویدن، بلع، سرفه و بیانات چهره ای را کنترل میکنند تاثیر بگذارد. عضله هایی که تنفس و حرکات بازوها و پاها را کنترل میکنند نیز ممکن است در موارد شدید، تحت تاثیر قرار بگیرند. میاستنی گراویس ممکن است پیش از تشخیص تومور تیموس یا در حین درمان و یا پس از درمان، بروز کند.

علاوه بر میاستنی گراویس، افرادی که تومور غده تیموس دارند ممکن است سندرمهای دیگری به نام سندرمهای پارانئوپلازی نیز داشته باشند. این سندرمها شامل افت شدید گلبولهای قرمز یا کم خونی (آپلازی گلبول قرمز) و افت آنتی بادی هایی به نام ایمنوگلوبولین در خون (هایپوگاماگلوبولینمیا) می باشند.

دکتر بهزاد رحمانی 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها