Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

تشخیص کارسینوما تایمیک و تایموما (سرطان غده تیموس)

تشخیص کارسینوما تایمیک و تایموما (سرطان غده تیموس)

برای تشخیص این بیماریها علاوه بر معاینه فیزیکی، ممکن است آزمایشهایی نیز انجام شود که به صورت زیر است:

سی تی اسکن (اسکن توموگرافی کامپیوتری): در سی تی اسکن با اشعه ایکس عکسهایی از داخل بدن از زوایای مختلف گرفته میشود. کامپیوتر این عکسها را ترکیب میکند و یک عکس سه بعدی با جزئیات کامل ارائه میکند که انواع ناهنجاری یا تومور را نشان میدهد. در سی تی اسکن اندازه تومور مشخص میشود. سی تی اسکن سینه شایعترین روش تشخیص و بررسی تومور تایمیک است. گاهی اوقات رنگ مخصوصی به نام ماده حاجم پیش از عکس برداری، تزریق میشود تا عکس با وضوح بهتری به دست بیاید. این رنگ به رگ تزریق میشود. ممکن است برای دریافت اطلاعات بیشتر پت اسکن یا ام آر آی نیز انجام شود اما همیشه چنین نیست.

ام آر آی (تصویر برداری رزنانس مغناطیسی): ام آر آی (MRI) که مخفف عبارت        Magnetic resonance imaging به معنی تصویر برداری رزنانس مغناطیسی است بر خلاف سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده نمیکند بلکه در آن برای گرفتن تصاویر از داخل بدن از میدان مغناطیسی استفاده میشود. با ام آر آی میتوان اندازه تومور را مشخص کرد. رنگ مخصوصی به نام ماده حاجب نیز ممکن است پیش از تصویر برداری به رگ تزریق شده و برای دریافت تصاویر با وضوح بهتر استفاده شود.

اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون یا به اختصار پت اسکن: در پِت اسکن، تصاویری از بافتها و اندامهای داخل بدن به دست می آید. مقدار کمی قند رادیواکتیو پیش از عکس برداری به بدن فرد تزریق میشود. این قند توسط سلولهایی که انرژی بیشتری نیاز دارند بیشتر جذب میشود بنابراین با ردیابی آن میتوان مشخص کرد محدوده سرطانی که انرژی زیادی نیاز دارد و قند زیادی مصرف میکند کجاست. با اسکنر این مواد رادیواکتیو جذب شده در داخل بدن شناسایی میشوند.

نمونه برداری (بیوپسی) و رویه چمبرلین. در نمونه برداری یا بیوپسی، مقدار کمی از بافت های مشکوک برداشته میشوند تا زیر میکروسکوپ بررسی شوند. روشهای دیگر نامبرده میتوان وجود سرطان را نشان دهند اما تنها روش تایید قطعی آن نمونه برداری است. پاتولوژیست نمونه ها را آنالیز میکند. نمونه برداری معمولا اولین آزمایش تشخیص تومور تایمیک نیست. معمولا ابتدا با عکس برداری (مثلا سی تی اسکن) وجود سرطان تشخیص داده میشود و برای تایید تشخیص، نمونه برداری صورت میگیرد.

نوع نمونه برداری بستگی به محل سرطان دارد. نمونه برداری با سوزن روشی است که در آن سوزن نازکی وارد تومور شده و یک تکه بافت از طریق آن برداشته میشود. بسته به محل تومور، ممکن است جراحی لازم باشد تا بافت کافی برای بررسی و تشخیص برداشته شود. همچنین روشی به نام رویکرد چمبرلین (Chamberlain procedure) وجود دارد که در آن، عمل جراحی با برش دو اینچی (5 سانتی متری) در مجاورت استخوان جناغ سینه انجام میشود و نمونه ای از تومور برداشته میشود.

دکتر بهزاد رحمانی 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها