Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

پاسخ به سوالات رایج در مورد کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)

پاسخ به سوالات رایج در مورد کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)

 

علائم کولیت اولسرانیو یا زخمی، چیست؟

شایعترین نشانه آن، اسهالی است که اغلب همراه با خون می باشد. علائم دیگر آن، دل درد و یا درد مقعد، تب و کاهش وزن است. گاهی بیمار از یبوست و اسپاسم راست روده نیز رنج میبرد. در 26 درصد از بیماران کولیت اولسراتیو، علائم آرتروز نیز ممکن است دیده شود. تغییرات پوستی در درصد کمتری از بیماران دیده میشود. همچنین در 5 درصد از بیماران، علائم چشمی نیز اتفاق می افتد.

 

آیا بین سیگار کشیدن و کولیت اولسراتیو ارتباط وجود دارد؟

داده های به دست آمده از جمع آوری اطلاعات نظر سنجی نشان میدهد بیماران کولیت اولسراتیو در مقایسه با گروه کنترل، در مقایسه با کل جامعه کمتر سیگاری هستند. خطر ابتلا به کولیت اولسراتیو در بین افرادی که در حال حاضر سیگاری هستند، 40 درصد است. افرادی که سابقا سیگاری بوده اند 1.7 برابر افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند، بیشتر دچار این بیماری میشوند. آزمایشهای کنترل شده اخیر که بر روی درمان با چسب نیکوتین در بیماران کولیت اولسراتیو صورت گرفته است نشان میدهد نیکوتین در پیشگیری از این بیماری ممکن است نقش داشته باشد. گزارشهای روایتی از بهبودی در مراحل فعال بیماری در افرادی که قبلا سیگاری بوده اند و مجددا سیگار را از سر گرفته اند، وجود دارد. با این حال اشکال دیگر درمانی باید امتحان شود و در صورتی که نتیجه نداد میتوان این روش را امتحان کرد. درصد زیادی از افراد غیر سیگاری، عوارض جانبی غیر قابل قبولی در مصرف چسب نیکوتین تجربه کرده اند.

 

درمان کولیت اولسراتیو چیست؟

درمان این بیماری، بر مرحله فعال بیماری تمرکز دارد و سپس هدف، حفظ وضعیت است. درمان دارویی و جراحی ممکن است برای کولیت اولسراتیو در نظر گرفته شود. اکثر بیماران به رژیمهای درمانی به خوبی پاسخ میدهند. عمل جراحی برای آن دسته از بیمارانی مد نظر قرار میگیرد که به درمانهای دیگر پاسخ نداده اند و کیفیت زندگی شان تا حد زیادی تحت تاثیر بیماری قرار گرفته است.

 

آیا در نهایت برای درمان کولیت اولسراتیو باید عمل جراحی انجام بدهم؟

اگر کولیت حاد به درمانهای پزشکی پاسخ ندهد، ممکن است جراحی انجام شود. بیمارانی که به مدت هشت تا ده سال است که این بیماری را دارند و در مقابل استروئید مقاوم شده اند یا به آن وابسته شده اند و در خطر سرطان روده بزرگ قرار قرار دارند و باید کولکتومی انجام بدهند.

 

تظاهر خارج روده ای کولیت اولسراتیو چقدر شایع است؟

علائم جزئی خارج از روده در کولیت اولسراتیو (مانند آفت ، درد مفصل و توده های حساس به لمس در پاها) شایع بوده و ممکن است در عود بیماری دیده شوند. عوارض آرتروز در حدود یک چهارم بیماران اتفاق می افتد. تغییرات پوستی در این بیماری شایع است. ظهور علائم چشمی در 5 درصد از بیمارانی که کولیت اولسراتیو گسترده دارند دیده میشود. در بیشتر شرایط تظاهر خارج روده ای به درمان به خوبی پاسخ میدهد.

 

آیا برنامه غذایی میتواند کولیت اولسراتیو را کنترل کند؟

در همه بیماران به خصوص کودکان بسیار مهم است که رژیم غذایی سالم حاوی مواد مغذی داشته باشید. به طور کلی هیچ توصیه غذایی خاص عمومی برای این بیماران وجود ندارد به جز این که بیمارانی که عدم تحمل لاکتوز دارند از مصرف شیر و لبنیات پرهیز کنند. توصیه میشود غذاهایی را که حرکات روده را بیشتر میکند مانند کافئین، الکل، فلفل قرمز و میوه های مسهل مانند آلوها، توت ها و هلو مصرف نکنید. در بیمارانی که پروکتیت و یبوست دارند، بهتر است با مصرف اسفرزه (پسیلیوم) یا سبوس، حجم مدفوع افزایش پیدا کند.

 

آیا استرس در تشدید علائم کولیت اولسراتیو نقش دارد؟

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این بیماری با نوع شخصیت، سابقه فردی یا وقایع استرس زای زندگی ارتباط دارد. علاوه بر این، شواهدی از بیماریهای روانی مشخص در افرادی که کولیت اولسراتیو دارند در مقایسه با بیمارانی که مشکلات روده ای دیگر دارند، وجود ندارد.

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها