Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

آیا کولیت اولسراتیو درمان میشود؟

آیا کولیت اولسراتیو درمان میشود؟

کولیت اولسراتیو یا کولیت زخمی یک بیماری التهابی روده است که در اصل بر دیواره داخلی روده بزرگ تاثیر میگذارد. این بیماری خود ایمنی روند عود – فروکش دارد یعنی در دوره هایی بیماری عود میکند و سپس فروکش مینماید.

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. درمانهای پزشکی کنونی، فاصله بین دوره های عود بیماری را بیشتر میکنند و شدت عود را کاهش میدهند. برای این منظور دارو و عمل جراحی به کار گرفته میشود.

با این حال تحقیقات بر روی کولیت اولسراتیو ادامه دارد تا روشهای دیگری برای کاهش التهاب این بیماری خود ایمنی پیدا شود.

 

درمانهای جدید کولیت اولسراتیو

دو نوعه داروی جدید برای درمان کولیت اولسراتیو یا زخمی در سالهای اخیر ساخته شده است که عبارتند از داروهای مهار کننده جانوس کیناز (به اختصار به آن جک JAK میگویند) و بیوسیمیلارها.

  • بیوسیمیلارها

بیوسیمیلارها دسته جدیدتری از داروهای کولیت اولسراتیو هستند. این داروها کپی پادتن (آنتی بادی) هایی هستند که در داروهای رایج کولیت اولسراتیو (داروهای بیولوژیک) مورد استفاده قرار میگیرند. داروهای بیولوژیک درمانهای بر پایه پروتئین هستند که با به کار گیری پادتنها برای کنترل فرایند التهابی، به بهبودی موارد متوسط تا شدید کولیت اولسراتیو کمک میکنند.

بیوسیمیلارها همانند داروهای بیولوژیک کار میکنند. تنها تفاوت آنها در این است که بیوسیمیلارها کپی های پادتنهای مورد استفاده در داروهای بیولوژیک هستند.

از جمله نمونه های این داروها عبارتند از:

ادالیمومب – ادبم (adalimumab-adbm)

ادالیمومب – اتو (adalimumab-atto)

اینفلیکسیمب – ابدا (infliximab-abda)

اینفلیکسیمب – دیب (infliximab-dyyb)

اینفلیکسیمب – کبتکس (infliximab-qbtx)

 

داروهای مهار کننده جک

در سال 2018، سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا (اف دی ای) نوع جدیدی داروی مهار کننده جک را برای موارد شدید کولیت اولسراتیو تایید کرد به نام توفاسیتینیب (tofacitinib ). توفاسیتینیب اولین داروی خوراکی مورد استفاده برای درمان کولیت اولسراتیو شدید است. سابقا این دارو برای درمان آرتروز پسوریاتیک و آرتروز روماتیسمی مورد تایید قرار گرفته بود.

توفاسیتینیب با مهار آنزیمهای جک به کنترل التهاب کمک میکند. این دارو بر خلاف درمانهای ترکیبی دیگر، با داروهای سرکوب کننده ایمنی یا بیولوژیک استفاده نمیشود.

 

درمانهای آتی کولیت اولسراتیو

علاوه بر داروها، محققان به دنبال بررسی درمانهای دیگر برای پیشگیری و درمان التهابهای گوارشی ناشی از کولیت زخمی هستند. آزمایشهای بالینی بر روی درمانهای زیر، در حال انجام هستند:

درمان با سلولهای بنیادی – این روش ممکن است به سیستم ایمنی بدن کمک کند مجددا تنظیم شده و التهاب را کاهش دهد و بافتها فرصت ترمیم پیدا کنند

پیوند مدفوع – در این روش مدفوع سالم از یک اهدا کننده به بیمار پیوند میشود تا به بازگرداندن تعادل میکروبی گوارش او کمک کند

شاهدانه ممکن است بتواند به کاهش التهاب کلی بدن از جمله التهاب ناشی از کولیت زخمی کمک کند

 

درمانهای کنونی کولیت اولسراتیو

شماری از داروها برای درمان کولیت اولسراتیو به کار گرفته میشوند که همگی برای کنترل التهاب روده و توقف آسیب دیدگی بافتها و مدیریت علائم بیمار، استفاده میشوند.

دارو درمانی برای موارد خفیف تا متوسط بیماری در نظر گرفته میشود. معمولا پزشک یک یا چند مورد از داروهای زیر را برایتان توصیه میکند:

کورتیکواستروئید (داروهای کورتون)

داروهای بیولوژیک

آمینوسالیسیلات ها (5-ASA)

داروهای تعدیل کننده ایمنی

 

عمل جراحی

چنین براورد میشود که یک سوم بیماران کولیت زخمی در نهایت نیاز به عمل جراحی پیدا میکنند. علائم بیماری مانند دل درد، اسهال خونی و التهاب روده را میتوان با عمل جراحی متوقف کرد.

عمل جراحی برداشتن تمامی روده، علائم را به طور کامل برطرف میکند. با این حال کولکتومی کامل با عوارض دیگری همراه است. به همین خاطر کولکتومی ناقص گاهی اوقات بر آن ارجحیت دارد. در کولکتومی ناقص (ناکامل) تنها بخش بیمار روده، برداشته میشود.

با این حال عمل جراحی برای همه لازم نیست و تنها برای موارد شدید بیماری، در نظر گرفته میشود.

عمل جراحی برداشتن روده برای افرادی که طی سالها به درمانهای دیگر پاسخ نداده اند، توصیه میشود.

 

جراحی برداشتن کل روده یا بخشی از آن؟

در برداشتن کل روده، تمامی روده بزرگ برداشته میشود. این تنها علاج واقعی و قطعی کولیت زخمی است اما کیفیت زندگی را کاهش میدهد. در جراحی برداشتن بخشی از روده، جراح نواحی بیمار روده را با کمی از بافتهای سالم دو طرف، برش میزند و برمیدارد. در صورت امکان، دو انتهای باقیمانده آن با عمل جراحی به هم پیوند میخورد و عملکرد دستگاه گوارش دوباره برقرار میشود.

اگر نتوان عمل برداشتن بخشی از روده و پیوند دادن دو سر باقی مانده روده را انجام داد، در دیواره شکم سوراخی ایجاد میشود تا مواد دفعی خارج شده و در کیسه ای جمع شود.

 

عمل جراحی اورژانسی

عمل جراحی اغلب تا زمان شدید شدن علائم یا تغییرات دیسپلازی به سمت بروز سرطان، به تعویق می افتد اما برخی بیماران ممکن است به علت خطرات مربوط به نگه داشتن روده بیمار، لازم باشد عمل جراحی اورژانسی انجام بدهند.

افرادی که موارد زیر را تجربه میکنند، به عمل جراحی اورژانسی نیاز پیدا میکنند:

مگاکلون سمی (بزرگ شدن مرگبار روده بزرگ)

خونریزی غیر قابل کنترل روده بزرگ

سوراخ شدن روده

اورژانسی شدن جراحی عوارض و خطراتی میتواند به دنبال داشته باشد. همچنین احتمال این که بیماری که جراحی اورژانسی کولیت اولسراتیو انجام میدهد حداقل نیاز موقتی به کیسه دفع یا کولستومی پیدا کند، بیشتر میشود.

هموطنان گرامی در ذیل این مقاله فقط و صرفاً دیدگاه ها و نظرات و تجربیات خود درباره این بیماری را بیان بفرمائید و در صورت داشتن هرگونه سوال و مشاوره با شماره همراه 09120758267 تماس حاصل نمایید و یا در قسمت مشاوره آنلاین در صفحه اول سایت سوالات خود را بیان بفرمائید  با تشکر 

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه های بازدیدکنندگان

علی محمد 23 شهریور 1400 - 02:56

سلام.
اول از همه خداوند متعال همه مریض های اسلام رو شفا بده بعدشم من رو که ۵ سال به بیماری کولیت گرفتار شدم
عزیزانی که پیام من رو میخونید این بیماری و همه بیماری های دیگری که انسان گرفتارش میشه همه اش بستگی به خود انسان و روحیه او داره .
من تو این چند سال و سال های اول این بیماری خیلی ناراحت بودم پدر مادرمم خیلی اذیت شدیم اما با مشاوره و نگرفتن افسردگی و اهمیت ندادن به این بیماری و یه جورایی کنار اومدن با این بیماری خدا رو شکر خوب شدم اصلا زیاده روی توالت ندارم
و اصلا هر چی ازم دفع میشه رو نگاه نمیکنم
و خیلی هم قرص استفاده کردم تموم دکترای خوب تهران و مشهد هم رفتم ولی هیچ کدومشون نمیتونن غیر از خود آدم و اراده انسان و روحیه ...خوب کنن انشالله ههممون شفا پیدا کنیم التماس دعا

بهرام 17 شهریور 1400 - 21:16

رضا فروغی دروغ میگه. اصلا کولیت نداره. این بارهنگ و عرق نعنا رو توی اینترنت دیده و اومده اینجا به دروغ میگه خودم کولیت داشتم و خوب شدم. رضا فروغی یک احمق متعصب به طب سنتیه.

نصرالهی 10 شهریور 1400 - 09:30

من بیست ساله که این بیماری رو دارم تمام داروهایی بقیه گفتن مصرف کردم چندین بار بستری شدم . در ضمن پسرم هم از سه سالگی درگیر شد چون موقعی که این بیماری رو داشتم باردارشدم .زندگی خیای سختی دارم چون خودم و فرزندم درگیر هستیم . من علاوه بر داروهای شیمایی که مصرف می کنم مدیتیشن کردن و راه آرامش درونی رو تجربه می کنم وچند ساله که یاد گرفتم خودم رو از درون ارام کنم وبرای هر چیزی نگران نباشم حالم خیلی بهتره کتاب دستان شفابخش رو خوندم و روش درمان درونی و آرامش رو یاد گرفتم الان حالم خوبه و تا بیماریم عود می کنه با دارو و کنترل غذایی و آرمش سریع کنترل میشه . موقع عود بیماریم سبزیجات و میوه ها رو حذف می کنم فقط سیب و موز می خورم حبوبات رو کامل حذف می کنم لبنیات رو کامل حذف می کنم وقتی حالم خوب میشه همه چیز می خورم فقط شیر هیچ وقت نمی خورم

زهرا 08 شهریور 1400 - 00:55

سلام من ۲۶سالمه و یکساله ک به بیماری التهابی روده کولیت اولسروز وزخم منفردمبتلا شدم خیلی دارو استفاده کردم ولی بعد یکسال بیماریم بدتر شد و حتی به بیماری کرون هم مبتلا شدم الان دکتر برام آمپول سینورا تجویز کرده ایا این دارو موثره؟من خونریزی زیادی دارم

فایزه 06 شهریور 1400 - 22:26

سلام من تقریبا 11 ساله درگیر این بیماری ام انواع داروهای خارجی وایرانی رو 8 سال استفاده کردم ولی بااین که داروها رومرتب استفاده میکردم هر چند وقت یکبار بدون دلیل بیماری عود میکرد وبه سختی دوباره کنترل میشد ولی تقریبا سه سال میشه که دیگه دکتر نرفتم فقط صبح ناشتا هرروز مقداری سیاهدانه با عسل مرغوب میجوم وپود کاسنی هم شبها قبل خواب میخورم وهمینطور پودر هسته انار که واقعاعالیه برای التهاب وخونریزی روده من با اینها خدا رو شکر مشکلی ندارم وهیچ داروی شیمیایی مصرف نمیکنم این تجربه من بود امیدوارم بدردتون بخوره

رضا فروغی 21 مرداد 1400 - 21:48

سلام.دوستان من ۱.۵ ساله که درگیر کولیت اولسراتیو هستم و انواع اقسام دارو ها را مصرف کردم و بهترین دکتر های تهران هم رفتم اما هیچ فایده ای برایم نداشت.تا اینکه طب سنتی به من ترکیب تخم بارهنگ و عرق نعنا را به صورت مصرف روزانه پیشنهاد کرد.و در کمتر از دو هفته خون ریزی قطع شد و انسداد روده و تعداد دفعات بیرون روی هم کم شد.

رضا فروغی 21 مرداد 1400 - 21:48

سلام.دوستان من ۱.۵ ساله که درگیر کولیت اولسراتیو هستم و انواع اقسام دارو ها را مصرف کردم و بهترین دکتر های تهران هم رفتم اما هیچ فایده ای برایم نداشت.تا اینکه طب سنتی به من ترکیب تخم بارهنگ و عرق نعنا را به صورت مصرف روزانه پیشنهاد کرد.و در کمتر از دو هفته خون ریزی قطع شد و انسداد روده و تعداد دفعات بیرون روی هم کم شد.

م.زارعی 21 مرداد 1400 - 11:45

سلام من۳ساله کولیت زخم دارم اوایل روزی ۶تا مزالازین خوردم الان شده ۴تا الان ۸۰درصد خوب شدم احبوبات ونوشابه ودلستر نخورین حذف کنین کلا.برنجو کته درست کنین.سنجد بخورین .پودر هسته انار بخورین انشاالله...خوب میشین

محمدرضانادری نیا 16 مرداد 1400 - 11:17

سلام دوستان من حدود۶ساله درگیرم چندین بارآندو و کلونوسکوپی انجام دادم مزالازین و آزارام و .....مصرف میکنم ولی اسهالم به هیچ وجه قطع نمیشدتااینکه باپودر بلوط آشناشدم و کاملا کنترلش کردم اگه کسی مشکل اسهال داره بلوط بگیره آسیاب کنه روزانه نصف قلشق غذاخوری توماست بریزه میل کنه کاملا موثره البته داروهارم که درکنارش مصرف میکنیم

من 12 مرداد 1400 - 01:27

به دکترم گفتم با قطع دارو علائم کمتر شده، فرمودند این بیماری عود وبهبود دارد ودر افراد شدت متفاوت دارد البته در مورد خودم هرچه با عوامل التهاب زا دربدن مبارزه کردم نتیجه بهتر بود در تغذیه با توجه به قند لب مرز شکر وشیرینی را به حداقل رساندم نوشابه وفست فود وچربی حیوانی رامحدود کردم بعضی میوه ها مانند انگور هندوانه آلو که تشدید علائم می کرد را محدود کردم گاه میوه ها را میپختم و.. البته مجدد ذکر کنم با وجود تشخیص کولیت در کلونوسکپی وپاتولوژی خدا راشکر فقط در چند ماه اول به ندرت خون ریزی کم داشتم وسایر علائم نیز کمتر شده با علائم دوسال اول به سیلیاک هم شک داشتم که منفی بود البته هنوز خستگی مفرط دارم خلاصه در موردبنده مبارزه طبیعی با التهاب در بدن و روده اثرات مفیدی در کاهش علائم داشته از خدای متعال شفای همه ی بیماران را خواهانم، سلامت باشید

من 12 مرداد 1400 - 00:39

سلام، بنده 3سال پیش بعد از تب ولرز شدید درگیر این بیماری شدم کلونوسکپی شدم با تشخیص کولیت سال اول عوارض وحشتناک داشت البته خونریزی به ندرت داشتم ولی اسهال ضعف خستگی مفرط لاغر شدن... روانم را به هم ریخته بود قندم 103 بود دارودو سه ماه مصرف کردم ولی عوارض راتشدید می کرد قطع کردم به روش سنتی با التهاب مبارزه کردم وخدا را شکر تا حد زیادی موفق بودم

ح برپوش 05 مرداد 1400 - 15:18

سلام دوسال کولبت اولسترا دارم هرچی دارو مصرف میکنم فایده نداره دکترها هم فقط بفکرپول هستن لطفا منوراهنمایی کنید دکترخوبی

ش.شاهد 18 تیر 1400 - 17:30

سلام من هم کولیت السروز داشتم‌عمل کردم رودمو درآوردم بگذرین از درد ویدبختی که کشیدم ۸سال بود خوب بودم الان دوباره اذیتم این بیماری درمان قطعی نداره لعنتی

ز.ر 17 تیر 1400 - 17:26

سلام من ۶ساله درگیراین بیماری شدم خیلی پر هزینه اس مخصوصاوقتی داروهای خارجی استفاده میکنم اولش خیلی میترسیدم ولی الان دیگه عادت کردم بعدبیماریم دو بار باردارشدم تحت نظردو پزشک متخصص بودم گوارش و زنان خداروشکر بچه هام سالمن به امید روزی که داروی قطعی برای درمانش پیدا بشه

احد پور علی 15 تیر 1400 - 22:48

سلام من پنج ساله کولیت روده دارم کل بدنم به هو ریخته لطفاً یه دکتر خوب معرفی کنید خواهش میکنم خیلی بیماری بدی

رشتی 15 تیر 1400 - 14:06

سلام دوستان عزیز.وقتتون بخیر.منم شانزده ساله بیماری کولیت زخمی دارم.به تازگی زیر نظر دکتر بابائیان که متخصص طب سنتی در اصفهان در مرکز سلامتکده هروی هستن در حال درمان هستم.ببینید طب مدرن در بهترین حالت تنها میتونه علائم اغلب بیماریها رو کنترل کنه و ریشه بیماریها رو برطرف نمیکنه.این مشکل طب مدرن به طور کلی هست و به خصوص راجع به کولیت اولسراتیو.اون آقایی که گفتن آدم سرطان بگیره ولی کولیت نگیره نزنین این حرفها رو.ناشکری نکنید.منم دوره سخت بیماری رو طی کردم.میفهمم بیماری سختیه ولی دیگه به سختی سرطان نیست.

امیر 04 تیر 1400 - 22:40

سلام، بنده ۴ ساله که گرفتار این بیماری کولیت اولسراتیو شده ام،، هر روز ۹تا قرص مزالازین، هر ۸ساعت۳تا باید بخورم، آمپول سینورا نیز ۲هفته یبار تزریق میکنم،، ولی دیگه هیچ فایده ای نداره، دیگه داروهام رو بدن من تاثیر نداره، تا آخر عمرمم باید قرص و آمپول رو مصرف کنم در غیر اینصورت انا الله و انا الیه راجعون... اگه کسی درمان قطحی میدونه اطلاع رسانی کنه، خدا خیرتون بده... امیر از تهران

حمید اشرفی 03 تیر 1400 - 00:34

با سلام
بیش از ده ساله درگیر این بیماری لعنتی ام. از انواع درمان ها استفاده کردم زیر نظر بهترین دکترا و بیمارستان ها، دکتر مجلسی،کابلی،زرینی، دریانی،افشار،خالقی و .‌..
قرص مسالازین ایرانی،پنتاسا،کورتون،آساکول،شیافش و محلول و ...
پانزده بار کولونسکپی و آندوسکپی و تیکه برداری و آزمایشات مختلف و بستری های متعدد
درد مفصل هم یه مدت بد گرفتارش بودم
خونریزی و کاهش وزن شدید
سینورا هم زدم و آزارام و هزار کوفت دیگه
دکتر مغز و اعصاب و هرکاری که بگید
شرایط محیطی،استرس،زیاد از حد بهداشتی بودن و درگیری ذهنی و ورزش نکردن مداوم باعث عود بیماری میشن . خسته شدم از بیرون روی بیش از حد و اورژانسی جوری که از زندگی عادی هم خسته شدیم
عزیزان یکی از بهترین راهاش جراحی اونم به صورت جدید توسط دکتر روبیک بهبو در بیمارستان گاندی تهرانه.و من تصمیممو گرفتم که خلاص کنم خودمو و برگردم به زندگی عادی و یه مسافرت و تفریح بدون استرس دستشویی رفتن
فقط زمان دارید میخرید و پولتون رو به هدر میدید
به نطر بنده جرات بخرج بدیم و تن به این عمل تقریبا طاقت فرسا بدیم و بِکنیم بندازیم دور

سعید خانی 26 خرداد 1400 - 13:50

من 14 ساله درگیر این بیماری هستم . مزالازین ، پردنیزولون ، آساکول ، مزالور ، آزارام و... استفاده کردم. الان هم تحت نظر کلینیک مسعود تهران و دکتر ادیبی اصفهان هستم و آمپول سینورا دارم استفاده می کنم ولی دیگه این هم روی من جواب نمیده . اگه کسی راهکاری داره لطفا اشتراک بزاره و یا به من پیام بده . یکی از راهکاهایی که کمی این مریضی را التیام می بخشه ، خوراک هست. 09137506936

علي گندمکار 06 خرداد 1400 - 20:59

سلام.. من 6 ساله درگیر کولیت اولسروز هستم... پسرم 6 سالشه.. چند ماهه که در ناحیه زیر شکم و روده احساس درد و دل پیچه داره...
آیا اماکن داره بیماری من به اون منتقل شده باشه؟

مجتبی 31 اردیبهشت 1400 - 08:51

یاسلام
بنده 4 سال با بیناری کولیت درگیر هستم وتمام داروهای موجود رامصرف کردم و چندین بار هم در بیمارستان بستری شدم
ولی الان نزدیک 4 ماه است که توسط دکتر ادیبی در اصفهان تحت درمان هستم که ایشان ضمن تجویز داروهای ارام بخش یک قرص تجویز کردن به نان توفاسیتینیب که پس از مصرف به طور کامل مداوا شدم

ساغر 29 اردیبهشت 1400 - 22:00

من ۸ ساله درگیرم و روزی ۹ تا قرص مزالازین میخورم .جز بیماری های صعب العلاج محسوب میشه ؟

محمد علوی 28 اردیبهشت 1400 - 14:09

سلام
من ده ساله گرفتار این بیماریم و دوساله داروی اینفلیکسیماب استفاده میکنم و به زندگی نرمال برگشتم

ر،ب 20 اردیبهشت 1400 - 18:42

با سلام من نزدیک 12ساله کولیت روده دارم به دکترین زیادی مراجعه کردم که با قرض های زیادی که خودم وزجر زیادی که کشیدم دکتر بنده کپسول تاکرولیموس 1میلی برایم تجویز کرد که روزی 3عدد و الان 2عدد در روز میخورم 80درصد به زندگی عادی برگشتم البته زیر نظر دکتر باید باشم دکتر عبدالحنان حسینی در اصفهان امیدوارم کمک به شما دوستان عزیز کرده باشم به امید روزی که تمام مریضان مشکلاتشان حل شود

لیلا میری 16 اردیبهشت 1400 - 16:10

دختر من ۱۶ سالشه درگیر بیماری کولیت زخمی الان دو ساله قرص ‌شیاف آساکول مصرف میکنه فوق العاده لاغر ‌ضعیف شده وتاحالام هیچ بهبودی نداشته

حميده 08 اردیبهشت 1400 - 15:04

مي خوام بدونم درمان قطعي براي بيماري كوليت اولسروز به وجود نيومده ، مثلا از طريق سلول هاي بنيادين

محمد صادق رسولی 28 فروردین 1400 - 12:30

آدم سرطان بگیره ولی کولیت نگیره که هیچ درمانی نداره و از زندگی میفته خدا بیماری قحط بود

سعید رمضانی 24 اسفند 1399 - 18:42

سلام. چقدر امکان درمان این بیماری در اینده نزدیک وجود داره؟

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها