Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

عمل جراحی کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)

عمل جراحی کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)

در عمل جراحی کولیت اولسراتیو ( کولیت زخمی یا زخمگین) روده بزرگ و راست روده معمولا برداشته میشود. سپس پایین ترین بخش روده کوچک به سوراخی در شکم که برای دفع مواد زاید تعبیه میشود، وصل میشود تا از طریق آن سوراخ، مواد مدفوع خارج شده و در داخل کیسه ای در خارج از بدن بریزد. یک روش دیگر این است که کیسه دفعی در داخل بدن ایجاد شود تا مدفوع از طریق آن از مقعد خارج شود.

در چه صورت باید عمل جراحی کولیت اولسراتیو انجام شود؟

پزشک در صورتی این عمل را پیشنهاد میکند که نمیتوان التهاب و زخمهای روده را با درمانهای دیگر کنترل کرد. همچنین در موارد عوارض اورژانسی کولیت اولسراتیو مانند خونریزی یا بریدگی شدید روده، ممکن است عمل جراحی انجام شود. برخی افرادی که علائم بیماری شان تاثیر بدی بر زندگی شان گذاشته است ممکن است ترجیح بدهند این عمل جراحی را انجام دهند.

عمل جراحی کولیت اولسراتیو برای کاهش خطر سرطان

تنها راه علاج کولیت اولسراتیو، عمل جراحی برداشتن روده بزرگ و راست روده است. اگر میخواهید خطر سرطان روده را کاهش دهید نیز میتوانید این عمل جراحی را انجام بدهید. اگر کولیت زخمی بیش از هشت سال بماند یا آسیب گسترده ای به روده وارد کند، احتمال ایجاد تغییرات سرطانی بالا میرود. همچنین ممکن است به علت شناسایی زایده های غیر طبیعی (نواحی زرد رنگ در تصویر بالا) در حین چکاپ، پزشک این عمل جراحی را توصیه نماید.

آناستوموز کیسه ایلئوم – مقعد (برداشتن روده بدون نیاز به کیسه مدفوع)

رایجترین روش جراحی کولیت اولسراتیو، آناستوموز کیسه ایلئوم – مقعد (Ileal Pouch Anal Anastomosis) است. در این روش جراح روده بزرگ و راست روده را برمیدارد و از روده کوچک یک راست روده جدید به نام  J-pouch برایتان درست میکند. این جراحی به شما امکان میدهد اجابت مزاج طبیعی داشته باشید و توالت بروید. در این روش دیگر نیازی به کیسه مدفوع در خارج از بدن نیست. این روش شامل دو عمل جراحی جداگانه با فاصله دو ماه از هم، می باشد.

 

پروکتوکولکتومی Proctocolectomy

در این عمل جراحی، جراح روده بزرگ و راست روده را برداشته و مقعد را می بندد. سپس سوراخی در شکم ایجاد میکند به نام استوما. پس از جراحی مواد زاید بدنتان از روده کوچک وارد این سوراخ شده و از بدنتان وارد کیسه پلاستیکی به نام کیسه استومی میشود. همیشه باید این کیسه را همراه داشته باشید اما با وجود آن میتوانید، کار کنید، ورزش کنید و به زندگی شخصی خود برسید.

 

 

 حمل کیسه استومی

اگر لازم است پس از جراحی کیسه استومی با خود داشته باشید، نحوه مراقبت از آن به شما آموزش داده میشود. میتوانید هر زمان که لازم است کیسه را تخلیه کنید یا دور بیندازید. شستشوی کیسه به تنظیم بهتر زمان نیاز به تعویض کیسه کمک میکند. برای جلوگیری از نشت کیسه، سیستمی که استوما را به این کیسه وصل میکند باید هر 4 تا 7 روز تعویض شود. اگر متوجه تغییری در رنگ، خونریزی یا ورم شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

ایلئوستومی اختیاری

یک عمل جراحی که کمتر رایج است، ایلئوستومی اختیاری (Continent Ileostomy) است. زمانی پزشک پیشنهاد این روش را میدهد که نمیتوانید یا نمیخواهید کیسه استومی استفاده کنید. در این عمل، جراح روده بزرگ و راست روده را برمیدارد و سپس با روده کوچک یک کیسه ای برای ذخیره مواد زاید دفعی درست میکند که از یک دریچه در شکم تان، میتوان آن را تخلیه کرد.

 

خطرات و عوارض جراحی کولیت اولسراتیو

اگر هر یک از این علائم را دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

عفونت یا التهاب پاچ (کیسه ای که طی عمل جراحی برای مدفوع در داخل بدن درست شده است): علائم عفونت یا التهاب پاچ عبارتند از اسهال، تکرر اجابت مزاج، دل درد، تب، درد مفصل. درمان این وضعیت آنتی بیوتیک است.

انسداد روده: علائم آن دل درد، حالت تهوع یا استفراغ است. درمان تزریق سرم و عمل جراحی فوری است.

نارسایی پاچ: علائم آن شامل تب، ورم و درد است. درمان این وضعیت عمل جراحی و ایلئوستومی دائمی است.

جراحی اورژانسی

بیشتر موارد جراحی کولیت اولسراتیو را میتوان در زمان مناسب برنامه ریزی کرد. اما اگر وضعیت اورژانسی شود خطر بروز عوارض نیز بیشتر خواهد بود. در صورتی که دچار مگاکلون توکسیک (مگاکلون سمی) شوید به جراحی اورژانسی نیاز پیدا میکنید. این وضعیت در صورت عدم درمان مرگبار است. در مگاکلون سمی روده به سرعت باد کرده و گاز و باکتریها در داخل آن جمع میشوند. در صورتی که دچار تب، دل درد، یبوست یا ورم شدید فورا به دنبال کمک پزشکی باشید.

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها