Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

انگل درمانی برای کولیت اولسراتیو: مفید یا مضر؟

انگل درمانی برای کولیت اولسراتیو: مفید یا مضر؟

در پژوهشی که بر روی یک بیمار مبتلا به کولیت اولسراتیو انجام شد، مشخص شد چگونه استفاده از کرم های انگلی به کاهش علائم بیماری کولیت اولسراتیو کمک می کند. این بیمار ۳۶ ساله پس از این که درمان کولیت اولسراتیو در او موفقیت آمیز نبود، اقدام به درمان با انگل تریکوسفال یا کرمهای شلاقی نمود. او برای این کار به تایلند مسافرت کرد و پس از مشاوره با یک متخصص انگل شناسی ۱,۵۰۰ تخم کرم انگلی بلعید. 

تصویر بالا مربوط به روده بزرگ آلوده به انگل کرم شلاقی در این بیمار است که در طی کلونوسکوپی دیده شده است. کرم‌ها به دیواره روده آسیب وارد کرده و باعث خونریزی شده ‌اند اما سیستم ایمنی فعال شده و تولید مخاط را در روده افزایش داده است که باعث کاهش علائم کولیت شده است. 

ظرف یک ساعت پس از خوردن تخم های انگل، کولیت این بیمار تا حدی بهبود یافت تا حدی که دیگر نیازی به درمان نداشت. 

این نمونه پژوهشی یکی از چند پژوهشی است که نقش کرم های انگلی روده در تغییر واکنش سیستم ایمنی را نشان می دهد. از آنجایی که بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو از تحریک واکنش سیستم ایمنی و ایجاد التهاب که منجر به تخریب دیواره روده می شود رنج می برند، روش های درمان این التهاب موضوع پژوهش های بسیاری قرار گرفته است. 

اگر چه نتیجه این پژوهش، روش‌های درمانی جدیدی برای این بیماری دردناک و صعب العلاج ارائه می‌کند اما نکاتی هم وجود دارد که نشان می‌دهد باید جانب احتیاط را رعایت کرد. 

یک فرضیه برای این نوع پژوهش این بود که وجود انگل ها در روده باعث سرکوب واکنش سیستم ایمنی میشود. بنابراین درد کاهش می یابد. اما محققان این پژوهش می‌گویند ما عملاً چنین چیزی ندیدیم. محققان بیان میدارند "ما با برطرف شدن التهاب مواجه نشدیم اما واکنش سیستم ایمنی تغییر کرد". 

محققان این پژوهش توضیح می‌دهند به نظر می‌رسد اتفاقی که برای بدن در جهت دفع کرم های انگلی رخ میدهد، باعث تولید مخاط زیاد در روده می شود. این مخاط غلیظ دیواره روده باعث می‌شود علائم کولیت کاهش یابد. 

این محققان هشدار می دهند از این روش هنوز برای درمان کولیت اولسراتیو نمی‌توان استفاده کرد چرا که هنوز راه زیادی تا اثبات تاثیر گذاری آن یا بی خطر بودن آن برای همه بیماران وجود دارد. چرا که بیماری کولیت اولسراتیو در بیماران مختلف به طرق مختلف تاثیر می‌گذارد و احتمالاً یک درمان برای همه بیماران موثر نیست. این محققان بیان میدارند: "هنوز در مرحله ای قرار نداریم که بتوانیم مشخص کنیم درمان با کرم انگلی برای کدام بیماران مفید است، اما برخی از بیماران مثلاً بیمارانی که برخی نقایص یا مشکلات پزشکی دارند ممکن است در اثر قرار گیری در معرض انگلهای روده التهاب بیشتری را تجربه کنند." 

 

به همین دلیل رئیس بخش میکروبیولوژی، ایمنولوژی و درمان‌های موضعی دانشکده پزشکی دانشگاه جرج واشینگتن امریکا، تحقیقاتش را بر روی نتایج بلع و قرار گیری در معرض انگلهای روده یا عفونت های دیگر موجود در کشورهای در حال توسعه توسط بیماران کالیفرنیایی، متمرکز کرده است. این پژوهشگر می‌گوید: "کرمهای انگلی اولین عامل کولیت در صدها میلیون کودک در کشورهای در حال توسعه هستند. همچنین باید در نظر داشته باشید کولیت اولسراتیو خود به خود به مرور ممکن است بهبود یابد و این ممکن است با نتیجه درمان با کرم های انگلی اشتباه گرفته شود. درمان با کرم یک استراتژی موثر بلند مدت برای بیماری های التهابی روده نیست و امکان عواقب خطرناک وجود دارد. چرا که عملاً ممکن است خود عفونت انگلی نوع جدی بیماری التهابی روده را موجب شود." 

با این حال پژوهشی که پیش تر به آن اشاره شد، گزارش میکند شواهد خوبی وجود دارد که بهبودی این بیمار طی یک روند طبیعی بیماری نبوده است. در سال ۲۰۰۸ یعنی چهار سال پس از اولین مصرف تخم های انگلی، علائم بیمار بازگشت و مشخص شد شماره کرم های داخل روده او کاهش یافته است. بنابراین بیمار ۲۰۰۰ تخم انگل دیگر بلعید. 

پژوهشگران این مقاله می گویند زمانی که کرم ها به پایان طول عمر خود رسیدند، التهاب روده برگشته و دوباره با مصرف تخم های انگلی شاهد کاهش مجدد علائم روده بودیم. 

در مجموع همه این پژوهشگران موافقند که روش ایده ‌آل انگل درمانی، استفاده از ترکیبات جدا شده از کرم های انگلی است نه خود انگلها. 

پژوهش های بعدی باید بر پیدا کردن و تولید سیگنال‌هایی متمرکز شود که پس از آلودگی به انگل، به سلولها دستور می‌دهد مخاط آزاد کنند تا دیواره روده بهبود یابد. 

 

 

 

 دکتر بهزاد رحمانی 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها