Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

آیا واکسن سرطان به پیشگیری از سرطان کمک میکند؟

آیا واکسن سرطان به پیشگیری از سرطان کمک میکند؟

میدانیم که افراد سالم واکسن میزنند تا از ابتلا به عفونتهایی مانند سرخک، آبله مرغان و غیره پیشگیری کنند. این واکسنها از میکروبهای مرده یا ضعیف شده عامل بیماری تشکیل شده اند تا واکنش سیستم ایمنی در مقابل این میکروب خاص را برانگیزند. سیستم ایمنی در واکنش به این مواد خارجی که دشمن در نظر گرفته میشود، آماده میشود و این آمادگی تا مدت زمان مشخصی (در برخی موارد تا آخر عمر) در بدن باقی می ماند و از ابتلا به آن بیماری جلوگری میکند.

بیشتر واکسنهایی که برای درمان سرطان به کار گرفته میشوند ،به همین شیوه کار میکنند و باعث حمله سیستم ایمنی به سلولهای سرطانی میشوند. هدف از واکسن سرطان، کمک به درمان سرطان یا جلوگیری از برگشت آن پس از درمان آن است. اما برخی واکسنها نیز برای پیشگیری از سرطان طراحی شده اند.

 

واکسن سرطان برای پیشگیری از ابتلا به سرطان

برخی از سرطانها در اثر عوامل ویروسی ایجاد میشوند. واکسنهایی که به جلوگیری از عفونت ناشی از این ویروسها کمک میکنند، در واقع به پیشگیری از سرطانهای ناشی از آنها نیز کمک میکنند.

برخی گونه های ویروس پاپیلومای انسانی (human papillomavirus) که به اختصار به آن اچ پی وی میگویند، باعث سرطان دهانه رحم، مقعد، واژن، گلو و آلت تناسلی مردانه میشوند. در واقع بیشتر سرطانهای دهانه رحم از عفونت ویروس پاپیلومای انسانی نشات میگیرند. واکسن زدن کودکان و برخی جوانان برای پیشگیری از این عفونت ویروسی به پیشگیری از سرطان دهانه رحم و 5 سرطان دیگر نام برده ناشی از اچ پی وی، کمک میکند.

افرادی که عفونت هپاتیت ب ویروسی دارند (هپاتیت مزمن) در خطر بیشتر سرطان کبد قرار دارند. با واکسن زدن در مقابل ویروس عامل هپاتیت ب ایمنی ایجاد میشود در نتیجه خطر سرطان کبد کاهش می یابد.

این واکسنهای پیشگیرانه مرسوم، ویروسهایی را هدف قرار میدهند که باعث ابتلا به برخی سرطانها میشوند. توجه داشته باشید این واکسنها اگر چه به پیشگیری از برخی سرطانها کمک میکنند اما با خود سلولهای سرطانی مستقیما کاری ندارند چون هنوز سلول سرطانی شکل نگرفته یا شناسایی نشده است. این نوع واکسن ها، تنها برای سرطانهای ناشی از عفونت مفید است. اما بیشتر سرطانها از جمله سرطان روده، ریه، پروستات و پستان به نظر نمیرسد در اثر عفونت ایجاد شوند.

 

واکسن درمان سرطان

واکسن های درمان سرطان با واکسن های پیشگیری از سرطان متفاوتند. این واکسنها سیستم ایمنی را به حمله به سلولهای سرطانی در بدن، ترغیب میکنند بنابراین از به وجود آمدن بیماری سرطان جلوگیری نمی نمایند.

برخی واکسن های سرطان از سلولهای سرطانی، بخشی از سلولها یا آنتی ژن خالص (پروتئینهای خاصی که در سلولهای سرطانی وجود دارند)ساخته میشوند. گاهی اوقات سلولهای ایمنی بدن خود بیمار برداشته شده و در محیط آزمایشگاه در معرض این مواد قرار داده میشود تا واکسن ساخته شود. پس از آماده شدن واکسن، تزریق به بدن صورت میگیرد تا واکنش ایمنی به این سلولهای سرطانی را شدت دهد.

اغلب واکسنها با مواد یا سلولهای دیگری ترکیب میشوند تا به شدیدتر شدن واکنش ایمنی کمک کنند.

واکسن های سرطان باعث میشوند سیستم ایمنی به سلولهای حاوی یک یا چند آنتی ژن خاص مورد نظر حمله ور شود. از آنجایی که سیستم ایمنی حافظه دارد امید بر این است که واکسن تا مدت طولانی تاثیر داشته باشد.

سپیلووسل تی (Sipuleucel-T یا Provenge): این دارو برای درمان پروستات پیشرفته که دیگر با هورمون درمانی بهبود نمی یابد، استفاده میشود. عوارض جانبی آن معمولا خفیف بوده و شامل تب، لرز، خستگی، درد مفصل و کمر، حالت تهوع و سردرد است. معدودی از بیماران ممکن است علائم شدیدتری مانند مشکلات تنفسی یا بالا رفتن فشار خون را تجربه کنند.

تالیموژن لاهِرپارِپوِک (Talimogene laherparepvec یا T-VEC) : این واکسن برای درمان سرطان پوست ملانومای پیشرفته تایید شده است. این واکسن از ویروس هرپس ساخته شده که در آزمایشگاه تغییر داده شده تا موادی به نام سیتوکین تولید شود که بدن در حالت طبیعی نیز تولید میکند. این سیتوکینها سیستم ایمنی را تقویت میکنند و باعث بروز علائمی شبیه به آنفلوانزا به مدتی کوتاه میشوند.

انواع دیگر واکسنها نیز در حال ساخت هستند و در مراحل آزمایش بالینی قرار دارند اما تا مورد تایید قرار نگیرند، اجازه استفاده از آنها داده نمیشود.

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها