Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

تاثیر داروهای رفلاکس معده بر سرطان معده

تاثیر داروهای رفلاکس معده بر سرطان معده

داروهای بازدارنده پمپ پروتون (Proton pump inhibitor) داروهایی هستند که برای درمان رفلاکس معده، استفاده میشوند. این داروها از رایجترین داروهای مورد استفاده در سرتاسر دنیا هستند که از جمله آنها میتوان به امپرازول، پنتوپرازول و اس امپرازول اشاره کرد. اما اخیرا پژوهشی نشان داده است ممکن است این داروها اگر به مدت طولانی مصرف شوند، خطر سرطان معده را افزایش دهند.

سرطان معده در مقیاس جهانی پنجمین سرطان شایع و سومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است.

هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori ) یک باکتری شایع در بدن انسان است که در معده کلونی ایجاد میکند. معمولا این باکتری باعث بیماری نمیشود و براورد میشود در دو سوم جمعیت دنیا، وجود دارد.

با این حال مشخص شده است هلیکوباکتر پیلوری عامل اکثریت موارد زخم معده است و یکی از عوامل زمینه ساز سرطان معده نیز می باشد.

ریشه کن کردن هلیکوباکتر پیلوری خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش میدهداما حتی پس از این کار باز هم درصد قابل توجهی از افراد دچار سرطان معده میشوند.

یک گروه تحقیقاتی از بخش پزشکی دانشگاه هنگ کنگ چین تاثیر هلیکوباکتر پیلوری و داروهای بازدارنده پمپ پروتون که در درمان رفلاکس معده مصرف میشوند بر سرطان معده را مورد بررسی قرار داده است. نتیجه این پژوهش در نشریه Gut منتشر شده است.

 

تاثیر داروهای سوزش معده ( بازدارنده پمپ پروتون) بر سرطان معده

داروهای بازدارنده پمپ پروتون یا پی پی آی (PPI) ها داروهایی بی خطر محسوب میشوند اما چون مصرف آنها خیلی گسترده است باید تحقیقات زیادی روی آنها صورت بگیرد. به گفته محققان این مقاله، مصرف بلند مدت داروهای بازدارنده پمپ پروتن در مشکلات گوناگون مانند شکستگی استخوان، عفونت کلستریدیوم دیفیسل، سینه پهلو، سکته قلب و سکته مغزی نقش دارد.

این گروه تحقیقاتی بر تاثیر این داروها متمرکز شده است چرا که پژوهش بازبینی و فراتحلیلی اخیرا نشان داده است بین مصرف طولانی مدت دارهای بازدارنده پمپ پروتن و افزایش خطر سرطان معده ارتباط وجود دارد.

در پژوهش جدید دانشمندان ریسک سرطان معده در کسانی که به مدت طولانی داروی ضد رفلاکس معده از نوع بازدارنده پمپ پروتون مصرف کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. برای جدا کردن تاثیر هلیکوباکترپیلوری از تاثیر این داروها، کسانی که داروی بازدارنده پمپ پروتون مصرف میکردند با کسانی که داروی آنتاگونیست (مهار کننده) گیرنده H2 (H2 blocker) مصرف میکردند، مقایسه شدند. داروهای مهار کننده H2 نوع دیگری از داروهای ضد رفلاکس معده هستند که برای کاهش تولید اسید معده مصرف میشوند که از جمله آنها میتوان به رانیتیدین، فاموتیدین و سایمیتیدین اشاره کرد.

 

در این پژوهش 63397 نفر شرکت کردند که همه آنها تحت درمان سه گانه معده قرار گرفتند درمان سه گانه شامل داروهای بازدارنده پمپ پروتون و دو آنتی بیوتیک برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری بود که هفت روز انجام شد.

هر فرد شرکت کننده تا مدتها تحت نظارت بود تا زمان ابتلا به سرطان، مرگ و یا پایان پژوهش. این پژوهش به طور متوسط 7.5 سال به طول انجامید.

در این دوره بررسی ها، 3271 نفر داروهای بازدارنده پمپ پروتون به مدت حدود 3 سال مصرف کرده بودند و 21729 نفر داروهای مهار کننده H2 مصرف کرده بودند. روی هم رفته 153 نفر از شرکت کنندگان این پژوهش دچار سرطان معده شدند.

نتایج این تحقیقات نشان میدهد کسانی که داروهای بازدارنده پمپ پروتون مصرف میکردند، بیش از دو برابر (2.44) دیگران دچار سرطان معده شدند در صورتی که داروهای مهار کننده H2 هیچ افزایشی در آمار سرطان معده نداشتند.

این افزایش آمار سرطان معده در کسانی که داروهای بازدارنده پمپ پروتون مصرف کرده بودند، با دفعات استفاده از آن مطابقت دارد: کسانی که هر روز از این داروها مصرف میکردند، بیش از چهار برابر (4.55) کسانی که هفته ای یک بار مصرف میکردند دچار سرطان معده شدند.

همچنین هر قدر طول مدت استفاده از دارو بیشتر بوده است، خطر سرطان معده نیز بیشتر شده است. مثلا نرخ سرطان معده در کسانی که بیش از یک سال این دارو را مصرف کردند 5 برابر افزایش یافت و در کسانی که حدود دو سال مصرف کردند شش برابر و در کسانی که سه سال مصرف کردند هشت برابر بود.

این تحقیقات اولین پژوهشی است که تاثیر طولانی مدت داروهای بازدارنده پمپ پروتون حتی پس از درمان هلیکوباکتر پیلوری، را نشان میدهد.

مولفان این مقاله توضیح میدهند که پژوهشهای پیشین به علت وجود عفونت هلیکوباکتر پیلوری، سردرگم کننده بودند چرا که خود این عفونت عامل مهمی در سرطان معده است.

بسیاری از محققان نیز معتقدند ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری خطر سرطان معده را علیرغم مصرف مداوم داروهای بازدارنده پمپ پروتون، کاهش میدهد. اما این یافته ها شواهدی محکمی ارائه میکنند که مصرف طولانی مدت این داروها با وجود برطرف شدن عفونت هلیکوباکتر، باعث ایجاد سرطان معده میشود.

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها