Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

علائم و نشانه های عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده

علائم و نشانه های عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده

 

دکتر بهزاد رحمانی 

عفونت شایع معده عفونتی است که از وجود هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) در داخل معده حاصل میشود. معمولا آلودگی به این باکتری در دوران کودکی اتفاق می افتد. عفونت معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری یکی از عوامل اصلی زخم معده است. این میکروب در بیش از نیمی از مردم دنیا وجود دارد. بیشتر مردم خود از این عفونت آگاه نمیشوند چون غالبا این باکتری علائم بیماری ایجاد نمیکند. اما اگر دچار علائم زخم گوارشی شدید احتمالا دکتر برایتان آزمایش هلیکوباکتر پیلوری توصیه میکند. اگر این عفونت معده را داشته باشید به راحتی با آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز میکند درمان میشود.

 

علائم و نشانه های عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده چیست؟

بیشتر کسانی که این عفونت معده را دارند اصلا علائمی تجربه نمیکنند. معلوم نیست چرا برخی افراد ممکن است از بدو تولد مقاومت بیشتری در مقابل تاثیرات زیان آور این باکتری معده داشته باشند.

هنگامی که علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری در معده شروع میشود، معمولا به صورت زیر است:

احساس درد یا سوزش در شکم

درد شکم که هنگام خالی بودن معده بدتر میشود

حالت تهوع

کاهش اشتها

آروغ زدن زیاد

نفخ

کاهش وزن ناخواسته  

 

در چه صورت برای علائم معده به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر متوجه هر گونه علائم نگران کننده ای شده اید به پزشک مراجعه کنید. در موارد زیر باید فورا به دنبال کمک پزشکی باشید:

درد شدید یا مداوم شکم

سختی بلع

مدفوع خونی یا سیاه قیری

استفراغ خونی یا سیاه یا استفراغی که شبیه قهوه آسیاب شده به نظر میرسد

 

چه عواملی باعث عفونت معده میشوند؟

علت دقیق آلودگی برخی افراد به این عفونت باکتری معده مشخص نیست. این باکتری ممکن است از طریق تماس مستقیم بزاق، مدفوع یا استفراغ از فردی به فرد دیگر منتقل شود. هلیکوباکتر پیلوری از طریق آب یا غذای آلوده نیز قابل انتقال است.

 

چه عواملی احتمال عفونت معده را بیشتر میکنند؟

معمولا در کودکی به این باکتری آلوده میشویم. عواملی که احتمال آن را بیشتر میکنند، بیشتر به شرایط زندگی ما برمیگردند:

زندگی در مناطق شلوغ و پر جمعیت

زندگی بدون داشتن منبع آب پاک و مطمئن

زندگی در کشورهای در حال توسعه

زندگی با فردی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارد

 

عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده چه عوارضی دارد؟

زخم معده: هلیکوباکتر پیلوری به لایه محافظت کننده ای که سطح داخلی معده و روده کوچک را میپوشاند، آسیب وارد میکند. این باعث میشود اسید معده زخم باز در داخل معده ایجاد کند. حدود 10 درصد از کسانی که هلیکوباکتر پیلوری دارند دچار زخم معده میشوند.

التهاب دیواره معده: عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث تحریک و التهاب معده میشود.

سرطان معده: عفونت هلیکوباکتر پیلوری عامل زمینه ساز جدی برای برخی انواع سرطان معده است.

 

پیشگیری از عفونت معده

در کشورهایی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده و عوارض آن شایع است، گاهی اوقات آزمایش این عفونت از افراد سالم نیز گرفته میشود اما در مورد این که این روش سودمند است یا نه، هنوز بحثهایی وجود دارد.

 

عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده چگونه مشخص میشود؟

آزمایش خون: آنالیز نمونه خون میتواند شواهد عفونت فعال یا عفونت پیشین هلیکوباکتر پیلوری در بدن را نشان دهد. با این حال آزمایش تنفسی و آزمایش مدفوع در تشخیص عفونت فعال هلیکوباکتر پیلوری سودمندتر از آزمایش خون است.

آزمایش تنفس: در آزمایش تنفسی ، شربت یا قرص یا پودینگ حاوی مولکولهای کربن علامت گذاری شده را میخورید. اگر عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشته باشید، هنگامی که محلول در معده تجزیه میشود کربن آزاد میشود.

بدن کربن را جذب میکند و هنگامی که نفس خود را بیرون میدهید، کربن دفع میشود. پس از خوردن ماده حاوی کربن، در یک کیسه نفس خود را بیرون میدهید و دکتر با دستگاه مخصوصی مولکولهای کربن داخل کیسه را شناسایی میکند. داروهای مهار کننده اسید که به داروهای مهار کننده پمپ پروتون شهرت دارند (مانند امپرازول)، بیسموت ساب سالیسیلات و آنتی بیوتیک در دقت این آزمایش اختلال ایجاد میکند. بنابراین پزشک از شما میخواهد یک یا دو هفته قبل از آزمایش مصرف این داروها را قطع کنید. آزمایش تنفسی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان قابل انجام است.

آزمایش مدفوع: در آزمایش مدفوع، وجود پروتئینهای خارجی مربوط به عفونت هلیکوباکتر پیلوری در مدفوع بررسی میشود. در این آزمایش نیز همانند آزمایش تنفسی، داروهای مهار کننده پمپ پروتون و بیسموت ساب سالیسیلات بر نتیجه آزمایش اثر میگذارند بنابراین از دو هفته پیش از آزمایش نباید این داروها مصرف شوند.

آندوسکوپی: در آندوسکوپی یک شلنگ باریک انعطاف پذیر حاوی دوربین و لامپ کوچک، از طریق دهان وارد مری، معده و دوازدهه میشود تا پزشک بتواند داخل این بخش از دستگاه گوارش را بر روی نمایشگر کامپیوتر ببیند. هر گونه ناهنجاری را میتوان در آندوسکوپی دید. همچنین در صورت لزوم پزشک میتواند از طریق آندوسکوپ نمونه برداری انجام دهد. این نمونه برای بررسی عفونت هلیکوباکتر پیلوری مورد آزمایش قرار میگیرد.

آندوسکوپی صرفا برای تشخیص عفونت معده توصیه نمیشود چون تهاجمی تر از آزمایش مدفوع و تنفس است اما برای تشخیص زخم معده یا رد احتمال مشکلات گوارشی دیگر صورت میگیرد.

 

روشهای درمان عفونت معده

عفونت هلیکوباکتر پیلوری معمولا با مصرف حداقل دو آنتی بیوتیک همزمان، درمان میشود تا به پیشگیری از مقاومت در مقابل یک آنتی بیوتیک و باقی ماندن باکتری جلوگیری شود. پزشک داروی ضد اسید نیز ممکن است تجویز کند تا از لایه پوشاننده سطح داخلی معده محافظت شود. داروهایی که برای مهار اسید ممکن است مصرف شوند عبارتند از:

داروهای مهار کننده پمپ پروتون: این داروها از تولید اسید معده جلوگیری میکنند. از جمله داروهای مهار کننده پمپ پروتون عبارتند از امپرازول، اسومپرازول، لانسوپرازول و پنتوپرازول هستند.

داروهای مهار کننده هیستامین (H2 بلاکر) این داروها ماده ای به نام هیستامین را که تولید اسید را تحریک میکند، مهار میکنند. یک نمونه از این داروها، سایمتیدین است.

بیسموت ساب سالیسیلات: این دارو با پوشاندن زخم و محافظت از آن در مقابل اسید معده، تاثیر میگذارد.

 

هموطنان گرامی در ذیل این مقاله فقط و صرفاً دیدگاه ها و نظرات و تجربیات خود درباره این بیماری را بیان بفرمائید و در صورت داشتن هرگونه سوال و مشاوره با شماره همراه 09120758267 تماس حاصل نمایید و یا در قسمت مشاوره آنلاین در صفحه اول سایت سوالات خود را بیان بفرمائید  با تشکر 

 

 

 

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه های بازدیدکنندگان

مرتضی بخشور 27 شهریور 1400 - 03:15

سلام.من حدود ده ماه درد معده و حالت پر بودن و درد شدید شکم و حالت تهوع و انواع حالت معده درد داشتم.به هر جا رفتم فقط قرص های ضد اسیدی و هلیکو باکتری دادن.در اخر مجبور شدم اندوسکوپی دادم.هیچ موردی نداشتم و سالم بودم.بعد از ده ماه عذاب یک دکتر تو تبریز درد منو پیدا کرد.تب مالت داشتم.در اخر مفاصلم درد میکرد.دوستان لطفا توجه کنین اگر علایم درد مفصل داشتید یدونه ازمایش سرولوژی هم بدین.چون تب مالت اول به. دستگاه گوارش میزنه و چون شکایت بیمار از معده درد هستش دکترها متوجه نمیشن.اگر درد مفصل داشتین حتما ازمایش بدین.خواستم کمکی کرده باشم به بعضی از دوستان.چون خودم خیلی اذیت شدم.

مریم اشرفی یان 26 شهریور 1400 - 23:19

با سلام منم در ازمایش خون مشخص شد این میکروب رو دارم،ی ماه دارو خوردم ی مدت خوب بودم ولی بازم شروع شده،فک کنم درمان گیاهی خیلی بهتر جواب میده تا درمان شیمیایی

خدابخش 22 شهریور 1400 - 07:58

سلام درمان قطعی ندارد ده ساله من دارم عفونت

محبوبه 11 شهریور 1400 - 22:13

دوستانی که مبتلا به باکتری هلیکوباکتر هستن باید توجه داشته باشن دارو فقط برای تضعیف این باکتری هست و اون چیزی که این باکتری رو فعال نگه میداره رژیم غذایی نادرسته، با مصرف دارو درد و سنگینی معده کم میشه ولی درمان قطعی با عدم مصرف مواد غذایی مضر مثل چای، سس، رب، ماکارونی، تندی، الویه، آش، شیرینی، نوشابه، دوغ و آبمیوه به مدت حداقل ۶ ماه هست. مطمئن باشید با رعایت رژیم حتی اگر دارو مصرف نکنید کلی از علائمتون برطرف میشه بعد یه مدت کوتاهی

نسیم ،ک.ب. 05 شهریور 1400 - 23:48

سلام ،ممنون از اطلاعات خوبتون ،مدت ۸ ماهی میشد که علائم نفس تنگی ،طپش قلب و گرفتگی چیزی در گلو،گلو و گردن درد و کیپ شدن گوشهام و در نهایت ورم شدید شکم بعد از غذا داشتم همه ی دکتر ها داروی ارام بخش و ضد افسردگی تجویز،کردن تا اینکه به درخواست خودم اندو سکپی شدم ،و تازه متوجه عفونت معده و ورم شدید و وجود پلیپ در معده م شدن .
ای کاش که برخی پزشکهامون بیشتر توجه کنن و بی خودی همه چیز،رو به داروی ضد افسردگی و ...درمان نکنن !

فرهاد 31 مرداد 1400 - 01:13

سلام ده سال قبل نتیجه آزمایش خون اچ پیلوری نشون میداد درمان چهار دارویی بیسموت،آموکسی،امپرازول،مترونیدازول تا چهار هفته مصرف موقتٱ علائم برطرف شد اما چند هفته بعد باز علائم برگشت از اونوقت تا حالا سالی دو بار حداقل دارو مصرف میکنم، در کل درمان قطعی نداره و این میکروب ریشه کن نمیشه چند متخصص عفونی هم که مراجعه کردم فقط آنتی بیوتیکهارو تغییر دادند ولی بازم توفیقی نکرد حالت تهوع و احساس پری معده و دیگر علائم بازم سراغم اومده دیگه خسته شدم از بس دارو خوردم ، از دوستان کسی هست راه و روش درمان قطعی این بیماریو بدونه؟ ممنون

مهتاب 19 مرداد 1400 - 16:57

سلام منم عفونت هلیکوباکتری دارم لطفا کمکم کنید چیکار کنم الان دارم دارو میخورم با دارو خوب میشم آیا؟

داریوش ج 16 مرداد 1400 - 17:52

باسلام من درد شکم داشتم وتقریبا تو هر ماه یکبار استغراغ میکردم رفتم دکتر اندوسکوپی کردن گفتم هلوباکتریای میکروب معده دارم دارو دادم مصرف کنم میخام بگم اسلن نترسید برید دکتر با یه اندوسکپی معلوم میشه با دارو هم برطرف میشه مخلص هممه دوستان

پرستو یوسفی 13 تیر 1400 - 08:49

سلام مادر بزرگ منفورترین معده شدیدی داره ۱۰۷ هست،آیا با دارو خوب میشه.اطراف نافش همیشه درد داره.

mohadse 10 تیر 1400 - 09:06

با سلام و خسته نباشید من ۲۱ سالمه تست انتی بادی خون دارم و مشخص شد عفونت معده خیلی شدیدی دارم الان تحت درمان هستم سوالی که از شما دارم این هست که چطور باید متوجه بشم که بیماریم تحت کنترله و در واقع زخمی در معده ایجاد نشده یعنی چه علائمی داره

مبینا 24 اردیبهشت 1400 - 23:41

س دخترم حدود ۴ ماهی میشد که بدنش کهیر میزد
آزمایش داد فاکتور مخصوص هلیکو باکتر ۵۹ بود
دو هفته آموکسی و کلاریترومایسین خورد
ولی بازم کهیرا برطرف نشده

منیر 24 اردیبهشت 1400 - 04:50

سلام تموم بدنم ورم حردودرد زانوی شدید ورنگم زرد شد وکم خونیرشدیدگرفتم کلی دکتر رفتم وهزار جوردارو درعرض نه ماه تجویز شد ودرحالمرگ بودم تا از ایمستا به پزشکای مختلف پیام دادم پزشکی جوان واصفهانی که متخصص قلب وعروق میخوند ودرآلمان بود گفت تموم بیماری های تو از هلیکوباکتری معده هست حتی درد وضایعه زانو که قرار بود عمل بشه بزحمت بگردن دکترمتخصصی انداختم‌که برام آندوسکوپی بنویس قبول نمیکرد ومیگفت دردزانو‌وورم بدن شما چه ربطی به آندوسکوپی دارد؟!بلخره مشخص شد دارای هلیکوباکتری وعفونت شدید‌معده وزخم‌معده وترشح زیاد اسید معده هستم بین داروهای مختلفی در که میخوردم چندبار حالم بد شد وفکر کنم بعلت تداخل دارویی بود با مصرف چندماه دارو وبد شدن حالم ضعف وافتادن وسرگیجه داروهارو ریختم دور اما اکنون از دردشدید‌معده سوزش خارش رد معده که از روی بدن بزور طوری دلم‌میخواد چنگ بزنم که یک مقداری از این‌خارش داخلی معده کم‌کنم همیشه حالت پری وورم معده وشکم دارم اما دائم گرسنه هستم از درد ودل پیچه وشکم وحال بهم‌خوردگی همراه باتورم وسفت شدن معده نیمه شب از درد وناراحتی بیدارم لطفا کمکم کنید

نیلوفر موسوی 22 اردیبهشت 1400 - 10:11

سلام خیلی ممنون ازاطلاعات وراهنمایی خوبی که دادید .

حسن وثاق 11 اردیبهشت 1400 - 00:27

سلام ممنون از راهنمای شما اعطلاعات خیلی برام مهم بود چون خودم دچار هیلوباکتری معده هستم بازم ممنون

نیرو محمدی 09 اردیبهشت 1400 - 19:40

سلام سوزش معده دارم و معده ورودهام صدای غار غور می دهند

مینا نقوی 08 اردیبهشت 1400 - 14:53

سلام اطلاعات خیلی برام جذاب و مفید وارزنده بود تشکر ویژه دارم ازتون مرسی

چنگیز 26 فروردین 1400 - 18:16

سلام استفاده کردیم اطلاعات مفیدی بود متشکریم

روبینا کوثری 18 فروردین 1400 - 08:37 وبگاه

سلام خیلی ممنون از اطلاعات خوبی که دادید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها