Dr.BehzadRahmani

دکتر بهزاد رحمانی 
M.D
F.C.C.P
فوق تخصص جراحی ریه وقفسه صدری
(توراکس)
عضو کالج جراحان سینه آمریکا  

متخصص جراحی عمومی

(گوارش-گواتر)
نظام پزشکی18518 

 

تاثیر داروهای رفلاکس معده و زخم معده بر بیماری کرونا

تاثیر داروهای رفلاکس معده و زخم معده بر بیماری کرونا

یافته های یک پژوهش جدید نشان میدهد مصرف داروهای متداول رفلاکس معده یا زخم معده احتمال ابتلا به بیماری کرونا (کووید 19) را افزایش میدهد.

بر اساس یک تحقیق آنلاین که از بیش از 86600 نفر صورت گرفت (که بیش از 3300 نفر از آنها دچار بیماری کرونا (کووید 19) شدند)، نتایج نشان میدهد کسانی که داروهای مهار کننده پمپ پروتن مانند امپرازول، پنتوپرازول، ازومپرازول، لنسوپرازول، رابپرازول و دکس لانسوپرازول احتمال ابتلا به ویروس کرونا را 2.2 تا 3.7 برابر افزایش میدهند. این گزارش در 7 جولای در The American Journal of Gastroenterology منتشر شد.

دکتر کریستوفر آلماریو محقق اصلی این مقاله میگوید اما پیش از این که داروهای معده خود را کنار بگذارید باید بدانید این بررسی نمیتواند ارتباط علی و معلولی خاصی را نشان دهد بلکه تنها بر ارتباط بین مصرف داروهای معده (از نوع مهار کننده پمپ پروتن) و احتمال ابتلا به کووید 19 تاکید میکند. برای بررسی این ارتباط باید دانشمندان تحقیقاتی انجام دهند که در آن پرونده های پزشکی بیمارانی که آزمایش اصلاح شده کرونای آنها مثبت در آمده است بررسی شود تا مشخص شود آیا این افراد مصرف بیش از حد دارو داشته اند یا ویژگیهای دیگری داشته اند که احتمال عفونت را در آنها بیشتر کند یا خیر.

از این رو نمیتوان گفت این داروها را مصرف نکنید. تا زمانی که بررسی های بیشتری صورت بگیرد نباید مردم دوز دارو را بدون مشورت با پزشک کم کنند یا مصرف آن را قطع کنند.

در این تحقیقات فاکتورهای زیادی در نظر گرفته نشده است بنابراین قابل نتیجه گیری نیست.

 

اسید معده سد دفاعی در مقابل میکروبها

داروهای مهار کننده پمپ پروتن مقدار اسیدی که در معده تولید میشود را کاهش میدهند چرا که پمپهای پروتن را به صورت دائمی مهار میکنند. پمپ پروتن پروتئینهایی هستند که مولکولهای با بار مثبت را به بیرون از سلولهای معده میفرستند. با جایگزین شدن پمپ پروتن مهار شده با پمپ پروتن جدید، تاثیر داروی مهار کننده پمپ پروتن از بین میرود. سلولها یمعده و پمپ پروتن دائما در حال تجدید شدن هستند.

یک دوز داروی مهار کننده پمپ پروتن باعث میشود تولید اسید معده تا 24 ساعت به اندازه 90 درصد کاهش پیدا کند. عملا این به این معنی است که دارو باعث میشود پس از حدود سه ساعت بعد از خوردن دارو، اسیدیته معده از 3 (پس از خوردن غذا) به حدود 6 برسد. مقیاس اسیدیته از 0 تا 14 است و 0 اسیدی ترین حالت ممکن و 14 قلیایی ترین حالت ممکن است. توجه داشته باشید pH 6 هزار برابر کمتر از pH 3 اسیدی است.

این دارو بازی را برای کسانی که بیماری رفلاکس معده یا زخم معده دارند به نفع آنها و درمان بیماری تغییر میدهد اما کاهش اسید معده میتواند فرد را مستعد برخی عفونتها کند.

مثلا بر اساس گزارش در سال 2019 در نشریه Gastroenterology ، مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتن یک مرتبه در روز میتواند خطر ابتلا به عفونت کلستریدیم دیفیسل Clostridium difficile را افزایش دهد. اسید با pH 3 به پایین میتواند باکتریها را از بین ببرد بنابراین از روده در مقابل میکروبهای مضر کمک میکند. همینطور این مقدار اسید توانایی ویروس کرونای سارس (SARS) را نیز از بین میبرد. ویروس سارس باعث ایجاد سندرم حاد تنفسی شدید میشود . ویروس کرونای سارس مسئول شیوع بیماری سارس در سال 2003 – 2003 بود.

در حال حاضر پزشکان متوجه شده اند که ویروس کرونای جدید (کووید 19) میتواند دستگاه گوارش را دچار عفونت کند. با در نظر گرفتن یافته های پیشین در مورد ویروس های خانواده کرونا، میتوان ارتباط کاهش اسید معده و افزایش احتمال ابتلا به کووید 19را محتمل دانست.

 

یکی از مواردی که محققان مقاله اخیر، آلماریو و همکارانش در بررسی های خود مد نظر قرار دادند وضعیت و سابقه گوارشی داوطلبان و مصرف داروهای معده (اعم از داروهای مهار کننده پمپ پروتن و یا داروهای مهار کننده هیستامین 2 یا بتا بلوکر) بود. همچنین بررسی شد آیا آزمایش کووید 19 انجام داده اند و اگر چنین است نتیجه آن و علائمی که داشته اند چه بوده است. کسانی که مصرف داروی ضد اسید را پس از تشخیص کرونا شروع کرده بودند، به عنوان کسانی ثبت شدند که این دارو را مصرف نکرده بودند چرا که این مصرف تاثیری بر احتمال ابتلا به کرونا در آنها نداشته است.

محققان دریافتند کسانی که داروهای مهار کننده پمپ پروتن مصرف میکردند بیشتر از کسانی که داروهای مهار کننده H2 مصرف میکردند و کسانی که اصلا داروی معده مصرف نمیکردند، آزمایش کرونای مثبت داشتند. علاوه بر این کسانی که دو نوبت در روز داروی مهار کننده پمپ پروتن مصرف کرده بودند بیشتر دچار کووید 19 شدند.

بنابراین برای تجویز دارو به خصوص در کسانی که بیشتر در خطر شدید بودن بیماری کرونا قرار دارند باید این موضوع در نظر گرفته شود که آیا ضرورت دارد دارو بیش از یک نوبت در روز مصرف شود؟

در این پژوهش 89 درصد کسانی که آزمایش کرونای آنها مثبت شده بود 39 سال یا کمتر از 39 سال سن داشتند در نتیجه این نتایج بازتاب کننده توزیع عفونت کرونا در کل جمعیت نیست. توضیح روشنی برای این که چرا داروهای مهار کننده پمپ پروتن باعث میشوند افراد جوانتر بیشتر از افراد مسن تر در خطر بیماری کرونا قرار بگیرند در حال حاضر وجود ندارد. از طرفی ممکن است داوطلبان در این نظرسنجی گفته های نادرستی بیان کرده باشند که در نتیجه تاثیر میگذارد.

یافته های این تحقیق نشان نمیدهد آیا مصرف این گروه از داروهای معده احتمال شدیدتر بودن علائم گوارشی در بیماران کرونا را نیز افزایش میدهد یا نه؟ در حالی که انتظار میرود اگر فردی به دلیل کم بودن اسید معده دچار بیماری کرونا شده است ویروس راحت تر توانسته باشد روده های او را عفونی کند.

برای تایید این ارتباط بین داروهای مهار کننده پمپ پروتن و ابتلا به کووید 19، محققان باید داده هایی را از بیمارستانها یا مراکز درمانی دیگر دریافت کنند تا بتوانند عوامل مختلف را بهتر کنترل کنند. مثلا مشخص شود آیا بیماران کرونا که داروهای نامبرده را مصرف کرده بودند بیشتر دچار علائم گوارشی شدید شدند، بستری شدند، نیاز به دستگاه اکسیژن پیدا کردند و یا جان دادند یا از این لحاظ هیچ تفاوتی بین افراد نبوده است. اگر چنین تفاوتی دیده شود سوال بعدی که باید بررسی شود این است که آیا داروهای مهار کننده پمپ پروتن با شدت بیشتر علائم تنفسی هم ارتباط دارند و ویروس در اصل به دستگاه تنفسی حمله کرده است یا خیر.

در حال حاضر برای کسانی که داروهای مهار کننده پمپ پروتن مصرف میکنند فقط توصیه میشود مصرف دارو را تحت نظر پزشک انجام بدهند.

دسته ها: مقاله ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها